Sıradışı Yapılar-Amerika

Mühendislik harikası mimari tasarımlarla dolu Amerika'daki yapılar görenleri kendisine hayran bırakıyor. 

Mühendislik harikası mimari tasarımlarla dolu Amerika'daki yapılar görenleri kendisine hayran bırakıyor. Renovasyon ve dönüşüm projelerinde de lider ülkelerden biri olan Amerika'nın en sıradışı 10 yapısına göz atalım.

1. Wonderworks Güzel Sanatlar Müzesi-Orlando

Tasarım harikası binaların ilki bir evin başka bir eve düşmesini anımsatan görüntüsü ile Wonderworks Güzel Sanatlar Müzesi. Müzenin içerisinde ise eski sihirbazlık malzemelerini görebilirsiniz.
    
2. Kansas Halk Kütüphanesi-Missouri

İnşaası 2004 yılında tamamlanan bu sıradışı kütüphanenin amacı, insanları tekrar okumaya ve kitaplara yönlendirmek. Dış cephesi ile raflara dizilmiş kitapları andıran kütüphanede aynı zamanda çeşitli kitap sergileri ve okuma aktiviteleri düzenliyor.
  
3. Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi-Colorado

1959 yılında yapımına başlanan bu olağanüstü modern görünümlü kilisenin yapımı 1963 yılında tamamlandı. Kendine özgü bir estetik sunan bu kilise üçgen ve dik formuyla bölgenin cazibe merkezlerinden biri konumunda.  

4. Longaberger Binası-Ohio

Uzmanlığı tahta piknik sepetleri olan firma Longaberger tarafından tasarlanan ilginç yapı 7 katlı. Firmanın genel merkezinin de içinde bulunduğu bu bina kimliğiyle hayli örtüşen enteresan yapıların başında geliyor.

 5. Atlanta Falcons Stadyumu-Atlanta

1.2 milyar dolara mal olan bu stad oldukça pahalı bir çatı sistemine sahip. 2017 yılında açılması planlanan yapı, 8 adet çatı kanadının 8 dakika içerisinde kapanması ile adeta kamera lensi görüntüsüne sahip. Yarı saydam malzemelerin kullanıldığı stadda çatı kapalı olsa bile içerisi ışık alabiliyor.
    
6. Port Mann Köprüsü-Surrey

2012 yılında hizmete açılan ve 1.93 milyar doları bulan maliyetiyle köprüde ayakta durması için 288 adet kablo kullanıldı. 2 km uzunluğundaki köprü Kuzey Amerika'daki en uzun 2. köprü konumunda.
  
7. Dünya Ticaret Merkezi-New York

11 Eylül saldırıları sonucu ikiz kulelerin yerine yapılan bu gökdelen 541 metre yüksekliği ile Amerika'nın en uzun binası olma unvanını elinde bulunduruyor. Çelik yapısı ile en sağlam binalardan biri.

8. Körfez Köprüsü-San Francisco

Yapımı 12 yılda tamamlanan köprü 624 m uzunluğu ile dünyanın en uzun ve en geniş kendinden temelli asma köprüsü konumunda.

 9. Route 520 Köprüsü-Seattle

2 milyar dolara mal olan ve yapımı 2016 sonlarında bitirilmesi planlanan köprü hemen yanında duran eski köprünün yeni versiyonu olacak. Yapı tamamlandığında 2.35 km'lik uzunluğuyla dünyanın en uzun yüzen köprüsü unvanına da sahip olacak.
  
10. Fıçı Evler-Michigan

İlhamını bir çizgi filmden alan bu sıradışı iki adet fıçı binanın büyük olanı 4.88 m uzunluğa sahip ve alt katı yaşam alanı üst katı ise yatak odası olarak kullanılmış. Küçük fıçı bina içerisinde ise bir mutfak bulunuyor. 
15.01.2017 - Tasarım ve Mimari