Sıradışı Yapılar-Avrupa

Mimari yapıları incelemek ve sektördeki yeni gelişmeleri takip etmek sanat ve mimariye düşkünler için adeta bir tutku. Dünyanın en sıradışı ve olağanüstü yapıları ise kendi alanlarında sanat eserleri olarak adlandırılıyor.

Mimari yapıları incelemek ve sektördeki yeni gelişmeleri takip etmek sanat ve mimariye düşkünler için adeta bir tutku. Dünyanın en sıradışı ve olağanüstü yapıları ise kendi alanlarında sanat eserleri olarak adlandırılıyor.

1. Dans Eden Ev - Çek Cumhuriyeti
   
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti olan Prag'da Vlata nehri kıyısında bulunan bu bina dans eden formuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. İki mimarın işbirliğinde tasarlanan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Mimarisi sanat çevrelerince yeni barok akımı olarak adlandırılan bina, şehrin sembollerinden biri haline gelmiş durumda.
  
2. Manchester Adalet Makhemesi Binası - İngiltere

Manchester Adalet Mahkemesi Merkez binası ise Avrupa'da yer alan bir diğer ilginç bina. 15 katlı ve 34.000 metrekarelik konaklama kapasitesine sahip olan yapı, 47 adet mahkeme salonuna ve 75 adet danışmanlık ofisine ev sahipliği yapıyor. Bina hizmete açıldığı yıldan beri ülkenin en prestijli yapılarının başında geliyor.
  
3. Nord LB Binası - Almanya
   
Almanya'nın Hannover şehrinde yer alan ve en büyük ticari bankalarından biri olan Nord LB, 40.000 metre kullanım alanı ve tamamı camdan olan cepheleri ile tam bir mimarlık harikası. Bina banka faaliyelerinin yanısıra içerisinde çık restoran ve barlar da bulunduruyor.
  
4. Küp Evler - Hollanda
   
Rotterdam şehrinde bulunan bu mimarlık dehası yapı, 45 metrekaerlik açıyla yerleştirilmiş küplerden oluşuyor. 100 metrekarelik iç hacminin 25 metrekaresi ise yapının eğik olması sebebiyle atıl durumda. Şehrin siluetine sıradışı bir yorum katan 1977 yapımı bu binalar turistlerin ilgi odağı halinde.
     
5. FFR Grand Stadyumu - Fransa
     
552 milyon dolara malolan ve yapımı 4 yıl süren bu ilginç rugby stadı, 82 bin kişi kapasitesine sahip. Portatif çok amaçlı bir saha ve açılır kapanır bir çatı inşaatı ise halen devam ediyor.
  
6. Londra Metrosu Yenileme - İngiltere
   
1863 yılında açıldığında dünyanın ilk metro ağı olan Londra metrosu, 40 kilometre demiryolu ve 10 yeni istasyon eklenerek büyüme çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Tamamlanma süresi 11 yıl olarak öngörülen projenin maliyeti 23 milyar dolar ve şehrin statü sembollerinden olma özelliğini hala koruyor.
  
7. Torre Galatea - İspanya
     
Ünlü ressam Salvador Dali'nin doğduğu şehir olan Figueres'te bulunan ve tepesindeki dev yumurtalarla dikkat çeken yapı Salvador Dali müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Ressamın mezarı da sergi binasının hemen altında bulunuyor.
  
8. Zihin Evi - İspanya
   
Ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi'nin başyapıtlarından biri olan bu yapı, Park Güell'in tepesinde yer alıyor. Mimarın doğal formları şekillendirme esasına dayanan eserlerinden biri olma özelliğini yansıtan yapı, 1914 yılında tamamlanmış.  

9. Taş Ev - Portekiz
   
Guimaraes bölgesinde bulunan bu olağanüstü taş ev Fafe dağlarının tepesinde bulunuyor. İlhamını 1960'lardaki bir çizgi filmden alan yapı dört büyük kaya parçası kullanılarak inşa edilmiş. Rustik bir mimariye sahip olan binanın içerisinde bir de yüzme havuzu bulunuyor.
     
10. Çarpık Ev - Polonya
    
Spot şehrinde bulunan ve 4000 metrekare alanda inşa edilen yapı 2004 yılında tamamlanmış. Orijinal adı Krzywy Domek olan bina dekonstrüktivizm mimari anlayışı ve peri masalları baz alınarak tasarlanmış ve bir alışveriş merkezinin ek binası olarak faaliyet görüyor. 
05.02.2017 - Tasarım ve Mimari