Siz Nasıl İsterseniz: Modüler Çalışma Alanları

İhityaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz modüler çalışma alanlarıyla, daha verimli ve konforlu bir iş yaşamına sahip olabilirsiniz. Detaylar yazımızda…

Artık bir çok ofisin vazgeçilmezi haline gelen modüler çalışma alanları, minimum alandan maksimum yarar almanızı sağlarken, tüm mekan kullanımlarını kişiselleştirmenizi de olanak sunuyor. Koltuk takımı, masa, sandalye ya da oturma grupları, dilediğiniz herhangi bir mobilya kullanımı ya da yaratıcı tasarımlar sayesinde zevk ve ihtiyaçlarınıza yönelik olarak değişiklikler yapabilmenizi ve bu sayede kendinizi her daim motive etmenize yardımcı olan modüler tasarımları barındıran çalışma alanları neden bu kadar çok tercih ediliyor? Birlikte göz atalım.

Modüler Tasarım Nedir?

Modüler tasarım, herhangi bir ürün ya da mekan tasarımının kişiye özel olarak yenilenebilmesi ve sürekli olarak güncellenebilmesi anlamına gelir. Adını ilk olarak ‘modüler mutfak’lar ile duyduğumuz bu kavram, zamanla ev dekorasyonunun farklı alanlarına sızmayı başardı. Mekanların yanı sıra, ürün tasarımlarında da tercih edilen modüler tasarımlar, bugün birçok alanda sahip olduğu ürünleri kişiselleştirme alışkanlığına sahip tüketicileri mutlu ederken, ‘az malzeme bol iş’ mottosuna paralel olarak; tüketiciyi daha az tüketmeye sevk ederken, minimum malzemeden maksimum verim almasını sağlıyor. Peki modüler tasarımları tercih etmenin ne gibi faydaları var?

Giderlerinizi Azaltır

İster ofiste ister evde çalışıyor olun, modüler sistemler size çok daha az eşya ile çok daha fazla seçenek sunar. Örneğin, evinizde bir odanızı sıfırdan bir home office’e dönüştürmek yerine, ihtiyaçlarınıza yönelik bir modüler tasarım tercih edebilirsiniz. Alışılagelmiş çelik konstrüksiyon ve alçıpan kaplamalar size sağlam ancak ‘sabit’ bir tasarım sunar. Bu denli geniş çaplı bir değişikliğe gitmeseniz bile, yalnızca mobilya özelinde dahi, çalışma alanlarınızla ilgili ihtiyaçlarınız zaman içerisinde değişebilir. Bu değişim için çanlar çalmaya başladığında ise sizin için de yeni bir bütçe hazırlama vakti gelmiş demektir.  Ancak modüler sistemlerle hazırlanan çalışma alanlarında, bu sorun ortadan kalkar. Çalışma alanında ihtiyaca yönelik olarak daha geniş ya da daha küçük alanlar yaratılarak, diğer ihtiyaçlara yer açılabilir. 5 Kişilik tasarlanan bir mekan 10 kişilik ya da daha geniş olarak kullanılmak üzere 3 kişilik bir hale getirilebilir. Bu değişimler için, modüler duvar yapılarından ya da modüler mobilyalardan yardım alınabilir. Aynı zamanda bu tip sistemlerin, kullanıcıya ulaşma süreci ve kurulumu oldukça hızlıdır. Mekan içerisinde değişiklik yapmanız ise yalnızca birkaç dakika sürer.

Temiz, Pratik ve Doğa Dostudur

Modüler duvar sistemlerinde diğer duvar sistemlerine oranla daha az harici malzeme bulunur, bu da bu tip duvar sistemlerinin, henüz üretim safhasındayken dahi çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlar. Kurulum ve taşınma aşamasında da, yine diğer duvar sistemleri ya da kaplamalara oranla çok daha pratik ve temizdir. Herhangi bir lekelenme, ezilme ya da tozlanmaya sebebiyet vermez. Aynı zamanda enerji verimini desteklemek amacıyla, ofis alanlarınızda gerçekleştirmek isteyeceğiniz herhangi bir operasyona uyumludur. Modüler tasarımlar genellikle dönüştürülebilir ve doğaya kazandırılabilir malzemelerden yapılmışlardır. Bu nedenle, olası bir ihtiyaç fazlası halinde, doğaya zararın aksine yarar sağlamayı başarırlar. Buna ek olarak, dayanıklı yapıda inşa edilen bu doğa dostu tasarımlar, size bu anlamda da ekonomik katkıda bulunurlar. Çoğunlukla UV-karşıtı, toksik olmayan ve su bazlı yüzeylerden oluşan modüler yapı elemanları, hava kalitesini ve çalışanların sağlığını korumaya yardımcı olur ve tamamen sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı yaratır.

Geleceği Resmeder

Modüler tasarımlar, iç mekanın görsel bütünlüğünü sağlamanın dışında yeni teknolojilere ayak uydurabilecek kapasiteye sahiptir. İlk olarak, çalışma alanlarınızda ihtiyacınız olacak bilgisayar, yazıcı vb. büyük hacimli teknolojik elemanlara yer açabilmek için ihtiyacınız olan alanı sağlayacak modüler tasarımlar; aynı amaçla ofis içerisinde ihtiyaç duyulacak dönemsel alanlar için de en büyük yardımcınız olabilir. İkinci bir seçenek olarak ise toplantı, görüşme ya da çalışmalarınız için ihtiyaç duyacağınız duvar ekranları, USB girişleri ya da WiFi şarjlar için hızlıca adapte edebileceğiniz bu modüler tasarımlar; anlık ya da günlük olarak ihtiyaç duyacağınız birçok elementi çalışma ortamınıza adapte edebilmenize de yardımcı olur.

04.04.2018 - Dekorasyon
Nef İnovasyon, Ürün Tasarımı, İç Tasarım