Tasarımla Aydınlanıyoruz

Doğru aydınlatmayı doğru yerde kullanmak evinize ve ruhunuza iyi gelecek... 

Doğru aydınlatmayı doğru yerde kullanmak evinize ve ruhunuza iyi gelecek. Tasarımcıların hayal gücünü mekanlara taşıyan aydınlatmalar form, renk, model olarak oldukça fazla seçeneğe sahip olduğundan aralarından seçim yapmak oldukça zor görünüyor. İşin püf noktası, evin hangi alanında ne kadar ışığa ihtiyacımız olduğunu belirlemek ve tabii ki enerji tasarruflu seçeneklerin peşinden gitmek.

Salon
İşe salondan başlayalım ve örnekleri Türkiye’de bulabileceğiniz markaların tasarımları üzerinden inceleyelim. Büyük ölçekli bir mekanın aydınlatılması aslında hiç de zor değil. Bunun için en doğru yöntem ise birden fazla aydınlatma kullanmak. Eğer salonunuz büyükse oturma grubunun bulunduğu alanın tam kalbine yerleştirebileceğiniz güçlü bir sarkıt aydınlatma temel ışığınızı sağlamak için atmanız gereken ilk adım. Büyük bir mekanın en çok kullanılan kısmını oturma grubunuzdan bile rol çalacak kadar güzel bir aydınlatmayla özel kılabilirsiniz. Salonun diğer kısımlarında ise yere ya da raflara yerleştirebileceğiniz daha ufak boyutlu aydınlatmalar imdadınıza yetişebilir.

Yatak Odası
Yatak odanız ve çocuğunuzun odası için dinlendirici ve doğal gün ışığına en yakın seçenekleri tercih etmeniz iyi bir uykuya hazırlık için oldukça önemli. O yüzden bu alanlarda fazla iddialı tasarımlar yerine tıpkı salonunuzda olduğu gibi DIM ayarlı aydınlatmalara öncelik verebilirsiniz. Genel alışkanlığımızın dışında sarkıt aydınlatma yerine uygun bir köşede duran sade bir lambader de yatak odasında kullanılabilir. Feng Shui’ye göre çiftler arasındaki uyumu da pekiştirdiğinden yatağın iki tarafında da aydınlatma olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yemek Odası
Ev tasarımı ile ilgilenenlerin en sevdiği şeylerden biri güzel bir yemek masasının tam ortasına tavandan yerleştirilecek bir aydınlatma seçmektir diyebilirim. Masanızın tarzına ve evinizin genel havasına uygun bir ya da birkaç aydınlatmayı kullanabilir hatta farklı modellerde aydınlatmaları bir araya getirerek bu alanda kendinize özgü bir tat da yakalayabilirsiniz.

Mutfak Ve Banyo
Mutfak ve banyo ise aydınlığa ihtiyaç duyacağınız alanlar. Özellikle mutfağı en çok kullanan kişileri rahat ettirecek DIM ayarlı aydınlatmalar burada rahatlık sağlar. Mutfak firmalarının ürettiği ünitelerde genellikle uygun ışıklandırmalar bulunuyor fakat bunların hiçbiri mutfağınızın iş yapılan alanında kullanacağınız sarkıt aydınlatmanın rahatlığını sağlamaz. Bu alan ada mutfak olarak tasarlanmışsa adanın üzerinde de bir aydınlatma kullanmanız gerekir. Yaratıcılıkta ise sınır yok; içinden kuşlar çıkan sarkıtlar, Campari şişeleri, Andy Warhol’a gönderme yapan konserve kutuları, hayvan formlu abajurlar ve hayal edebileceğiniz birçok şey bu aydınlatmaları işlevlerinden öteye taşıyıp heykelsi varlıklara dönüştürüyor.
08.07.2014 - Tasarım ve Mimari
Tasarım, Dizayn