Tiyatro Bir Kez Yaşanır: 22. Tiyatro Festivali Seçkisi

Tiyatroseverlerin heyecanla beklediği o dönem geldi! 17 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında İKSV çatısı altında düzenlenecek 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin iddialı oyunlarına göz atıyoruz!


Sonbaharın gelişini dökülen yapraklarda değil, yeni sezonunun başlamasıyla sokakları süsleyen afişlerde ve şehrin canlı atmosferinde hissedenler olarak pek de azımsanmayacak bir kitleyiz. İKSV çatısı altında bu yıl 22. kez gerçekleştirilecek olan İstanbul Tiyatro Festivali, yine hem yabancı hem de yerli prodüksiyonların yer aldığı dopdolu bir programla tiyatro aşıklarını bekliyor. 17 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasındaki bu yoğun programa ayak uyduramayacağınızı hissediyorsanız gelin, program dahilinde mutlaka görmeniz gereken bazı yapımlara göz atalım.

Kral Lear

Türkiye’de ‘tiyatro’ denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olmanın yanı sıra oyunculuk kariyerini çevirmenlik ve oyun yönetmenliği gibi alanlara da ustalıkla esnetebilen Haluk Bilginer, artık neredeyse ismiyle özdeşleşmiş Shakespeare külliyatını derinleştirmeye devam ediyor. İsminden de anlaşılacağı üzere Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’i merkezine alan oyun, Muharrem Özcan yönetmenliğinde hayat buluyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç odakları arasında dönen bu trajedi, yer yer karşımıza çıkacak grotesk etkiler eşliğinde iktidar ve mülkiyet paylaşımı temalarına odaklanıyor. Bilginer’in Kral Lear yorumunu hem yazınsal hem de performatif anlamda deneyimlemek isteyenler için teatral bir şölen sunacak oyunun kadrosunda ayrıca Berfu Öngören, Hare Sürel, Nazlı Bulum, Arif Pişkin, Deniz Celiloğlu, Kaan Turgut, Onur Özaydın, Sertan Müsellim, Efe Tunçer ve Hüseyin Sevimli yer alıyor.

Süre: Yaklaşık 140 dk.
Sahne: Zorlu PSM Drama Sahnesi
Tarih: 19 Kasım
Saat: 20:30

Hamlet Collage

Söz Shakespeare’den açılmışken programda yer alan yabancı bir yapımla ve oldukça klasikleşmiş bir oyunla devam edelim: Hamlet. Golden Mask Sahne Sanatları Festivali ve İstanbul Tiyatro Festivali işbirliğiyle sahnelenen Hamlet Collage, izleyicilerine Hamlet’in tamamen kendi bilincine odaklandığı yeni bir yorum sunuyor. Aynı zamanda Theatre of Nations’ın sanat direktörü olan Evgeny Mironov tarafından tasarlanan ve büyük bir boşluğa konumlandırılmış bir küp içerisinde sergilenen oyunda, izleyiciye video sanatının sağladığı olanaklardan da sıklıkla yararlanılan alternatif bir seyir sunuluyor. Titiz bir dramaturjik anlayışla derlenmesinin yanı sıra Hamlet’in ölümle kurduğu diyaloglar ve bu diyaloglar üzerinden kendi varoluş biçimini aktarmasıyla canlanan akış, izleyicinin sahneye kenetlendiği anları çoğaltıyor. ‘Adalet’ duygusunun bedensel bir temsilini izlediğimiz Hamlet karakteri, bu akışın içerisinde bilincinin çürümeye başladığı her bir evreyi incelikle ele alıyor. Bu da izleyicilere Hamlet karakterinin çok daha derinlerine bir yolculuk imkanı sunuyor. Kanadalı yönetmen Robert Lepage ile bu yılki festivalin Onur Ödülü’nün sahibi olan ünlü Rus oyuncu ve sanat direktörü Evgeny Mironov’un ortaklığında sahnelenen oyun, aynı zamanda festivalin en iddialı oyunlarından biri.

Süre: Yaklaşık 135 dk.
Sahne: Zorlu PSM Ana Tiyatro 
Tarih: 22 ve 23 Kasım
Saat: 20:30

Gece Sempozyumu

Festivalin prodüksiyon ve dramaturji anlamında en iddialı bir diğer oyunu ise Gece Sempozyumu. Eric De Volder’in oyunundan sahneye uyarlanan, yönetmenliğini Mesut Arslan’ın üstlendiği performans; Lawrence Malstaf ve Meryem Bayram’ın tasarladığı devasa bir arenada hayat buluyor. “Ailesini demir pençesinde tutan kayıp bir babanın” çevresinde gelişen hikayede; bir anne, üç oğlu ve ortalıkta olmayan bir baba, bir topaç ile birlikte hareket ederek iletişimin sınırlarını keşfediyor. Bu nefes kesen performansta insan ilişkileri, bu kez “insan” odağından çok “sistemler” odağına yoğunlaşıyor. Yalnızca prodüksiyonu ile değil oyuncu kadrosuyla da heyecan uyandıran yapımının zengin oyuncu kadrosunda Güven Kıraç, Derya Alabora, Serhat Kılıç, Yaşar Bayram Gül, Pervin Bağdat, Mert Fırat ve Ersin Umut Güler gibi isimler yer alıyor.

Süre: Yaklaşık 80 dk.
Sahne: Zorlu PSM Sky Lounge
Tarih: 24, 25, 26 ve 27 Kasım
Saat: 21:00

Nederlands Dance Theatre I

Yenilikçi sahne tasarımları, yaratıcı ışık ve kostüm kullanımlarıyla dans tiyatrosuna her daim farklı bir yorum kazandırmayı başaran Hollanda Dans Tiyatrosu, topluluğun oldukça üretken dört koreografının dört ayrı koreografisinden oluşan performanslarla festival sahnesinde yerini alıyor. Toplamda 4 farklı koreografinin yer aldığı programda; Shut Eye ve Shoot the Moon isimli 2 adet koreografiyi, ekibin yerleşik koreografları Sol León ve Paul Lightfoot sahneye koyuyor. Birçoğu ödüllü 50 koreografiye hayat veren Crystal Pite ise The Statement ile programa dahil oluyor. Son olarak Hollanda’nın en prestijli dans ödülü olan Zwaan’a En Etkileyici Koreografi dalında 2 kez layık görülen Marco Goecke de programda Woke up Blind gösterisi ile yer alıyor. Her ne kadar isimleri ya da tarzlarıyla farklılık gösterecek olsalar da her bir koreografi, mükemmeliyetçilikleri ve hiç düşmeyen tempolarıyla size unutulmaz bir sahne yaşatmaya hazır.

Süre: Yaklaşık 150 dk.
Sahne: Zorlu PSM Ana Tiyatro
Tarih: 28 ve 29 Kasım
Saat: 20:30

13.11.2018 - Kültür Sanat
Sanat, Haber, Tiyatro