Tropik Ormanlardan İlhamla: Dünyanın En Büyük Kültür Sanat Merkezi National Kaohsiung Centre for the Arts

Bir kültür merkezinde aynı anda kaç gösteri sunulabilir? 2, 10, 20, 100? Tayvan’da hayata geçirilen National Kaohsiung Centre for the Arts, bu soruya akılları zorlayacak cevaplar vermenize neden olabilir.

Kentlerin en büyük simgelerinden biri olan kültür ve sanat merkezleri; mimarisi, olanakları, ulaşım imkanları ve aklınıza gelebilecek en ufak detaylarıyla size o kent ile ilgili büyük ipuçları verebilir. Tayvan’da, mimarlık ve tasarım ofisi Mecanoo tarafından hayata geçirilen National Kaohsiung Centre for the Arts; konumlandığı coğrafyaya hem görsel hem de teknik olarak uyum sağlamasının yanı sıra dünyanın en büyük kültür sanat merkezi olma unvanına da sahip.

Farklı sayıda ve farklı amaçlarla inşa edilen büyük komplekslerin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu devasa kültür ve sanat merkezinin tüm yolları, yine kendi yarattığı büyük bir kamusal alana çıkıyor. Böylece merkez çatısı altında gerçekleşecek kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra bölgede bulunan kişilerin de alandan yararlanması sağlanıyor ve sıklıkla duyduğumuz “sanatın kamusal alandan kopuk olduğu” efsanesini bir kez daha yerle bir ediyor.

Sayılar Bize Ne İfade Ediyor?

National Kaohsiung Centre for the Arts’ın dünyanın en büyük kültür sanat merkezi olma başarısının en büyük kanıtı tabii ki sunduğu sayılar. Yalnızca genişliğinden söz etmiyoruz. Toplamda 260 milyon sterline mal olan bu devasa yapı, temelde 4 farklı büyük sahneden oluşuyor. 2.226 kişilik opera salonu, 1.981 kişilik konser salonu, 1.210 kişilik çok amaçlı sahne ve 434 kişilik oturma düzenine sahip ek alandan söz ediyoruz. Tüm bunlara ek olarak yapının terasının en ucunda, yaz etkinlikleri için ayrılmış sürpriz beşinci sahne de yer alıyor.

Tüm bu sayıları topladığımızda, yine sayısal anlamda daha fazla değere ulaşmanın yanı sıra sunulan her bir sayı aslında bu sayıları tamamlayacak kişilerin hayatına dokunacak anların tamamına da karşılık geliyor. Bir konser dinlemeye ya da bir performans izlemeye gelen herhangi bir izleyici, o anda başka bir performansa denk gelebiliyor ya da bu alandan yalnızca geçip giden bir kişi bile binanın göz alıcı tasarımı ve adeta onu davetkar bir biçimde keşfe çağıran tasarımıyla sürece dahil olabiliyor. Yani bu müthiş tasarım, sayıların üzerine deneyimleri yerleştiriyor.

Dönüşümün Sembolü

Bir zamanlar büyük ve uluslararası bir liman olan Kaohsiung'un zengin bir kültürel iklime sahip, modern ve farklı bir şehre dönüşmesini sembolize eden bu yapı, aynı zamanda nüfusu neredeyse 3 milyon olan Kaohsiung sakinlerinin yaşamını dönüştürmeyi de hedefliyor. Bölgenin Banyan adı verilen yerel ağaçlarından ilhamla tasarlanan devasa kompleks çatısı altında görkemli sahnelerin yanı sıra tüm vatandaşların kullanımına açık Banyan Plaza isimli geniş bir kamusal mekan da yer alıyor. Yani sahnede yer alamayan ya da almamayı tercih eden sanatçılar da bu bölümde performanslarını sergileyebilirken uzanıp ufak bir mola vermek isteyenler ya da arkadaşlarıyla buluşmak isteyenler için de aynı cömertlikle kapılarını açıyor.

Tamamen bölgenin iklimi düşünülerek tasarlanan yapı, tropikal iklimin sunduğu sert rüzgarları yumuşatırken bu rüzgarları, çatısı altındaki herkes ile cömert bir biçimde paylaşıyor. Yaklaşık 35.000 metrekarelik dev bir alana yayılan bu eşsiz kompleks, yalnızca kültürel işlevi olan bir bina olmaktan öte; kent sakinlerine, bir araya gelebilecekleri doğal ve yenilikçi bir alan sunuyor.

02.11.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, İnovasyon