Ünlü Mekan Tasarımcılarına Göre Asla Modası Geçmeyecek 5 Duvar Rengi

Moda yalnızca bir sonraki sezon ne giyeceğimizi değil, aynı zamanda evlerimizin nasıl görüneceğine de karar veriyor. Tabii duvarlara ‘zamansız’ renkleri uygularsanız iş değişiyor!


Hayallerinizdeki evi buldunuz; geriye zevkinizi yansıtan ve uzun süre keyifle kullanmak isteyeceğiniz bir duvar rengi seçmek kaldı. Mobilyalarınızın ve her an göz önünde olan ev tekstil ürünlerinizin renk temalarını da göz önünde bulundurarak ne kadar baksanız da sıkılmayacağınız duvar renkleri için dünyaca ünlü 5 iç mekan tasarımcısının önerdiği bu renklere mutlaka göz atın.

Denizci Mavisi - Amanda Reynal

Ralph Lauren’in ‘Navy Blue’ adıyla sunduğu ve yıllardır popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen denizci mavisi rengi, özellikle marine tarzı ile döşenmiş evlerde; yazlık evlerde ve çocuk odalarında şahane sonuçlar ortaya koyuyor. İç mimar ve dekoratör Amanda Reynal, denizci mavisinin diğer mavi tonlarına göre daha sıcak bir ton olmasından ötürü hiçbir zaman modasının geçmeyeceğini ve trend dekorasyon renkleri arasında yer alacağını belirtiyor.

Kum Beji - Hailey Schuleter

Son yıllarda Türkiye’de de sıkça tercih edilen popüler duvar renkleri arasında başı çeken kum beji, hemen her renk teması ile kusursuz bir uyum sağladığı için iç mekan tasarımcıları tarafından da çok seviliyor. Gri ve bej alt tonlu olduğu için yurt dışında ‘greige’ olarak da anılan bu rengin mekanı domine etmeden elegan bir görünüm kazandırmasından çok hoşlanan iç mimar Hailey Schuleter’e göre isimleri trendlere göre değişse de nötr renklerdeki duvar renklerinin modası asla geçmiyor.

Temiz Beyaz - Sophie Carr

İç mekan tasarımcısı Sophie Carr’a göre bir odada hangi duvar rengini kullanacağınıza karar veremiyorsanız kesinlikle beyazı tercih etmelisiniz. Çünkü temiz beyaz tonları sadece tavanlarda değil tüm iç duvarlarda ‘bitmiş’ ve ferah bir görünüm yaratır. Ayrıca beyaz duvar renginin, duvarlara asılacak tabloları ve gallery wall şeklinde dizayn edilmiş duvar panolarını çok daha ön plana çıkardığını belirten Carr, ferahlığın ve temizliğin hiçbir zaman demode olmayacağına inanıyor.

Keten Beyazı - Ashley Darryl

Madison Avenue’den Hudson Street’e, 5th Avenue’den Park Avenue’ye kadar New York’un en seçkin bölgelerinde birçok muhteşem ev dekorasyonda imzası bulunan iç mimar Ashley Darryl’e göre temiz beyaz renge iyi bir alternatif olan antik beyaz tonlarının saltanatı hiçbir zaman bitmeyecek. Temiz beyaz kadar parlak olmayan ve mekana çok daha yumuşak bir ışık düşüşü sağlayan keten beyazı ise iç mimarın en çok kullandığı duvar renkleri arasında yer alıyor.

Chelsea Grisi - Erin Gates

Kim demiş duvarlarda gri kullanmak evi soğuk gösterir diye! Aynı zamanda bir influencer ve blogger da olan iç mekan tasarımcısı Erin Gates’e göre doğru gri tonu seçildiğinde %100 sıcak ve huzurlu iç mekanlar yaratmak mümkün. Gates’in bu gri duvar renkleri arasındaki favorisi ise füme kadar koyu ve gümüş grisi tonları kadar soğuk olmayan orta grilerden ‘Chelsea grisi’ oluyor.

20.11.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İnovasyon, İpucu