Saniyeler içerisinde ‘dünyaları’ indirebileceğiniz bir internet kaynağının evinizdeki lamba kadar basit ve yakın olması, teknolojinin bir ‘lütfu’ mu, yoksa buna geç bile kalındığını mı düşünüyorsunuz? Cevabınız hangisi olursa olsun sonuçlar sizi hem şaşırtacak hem de mutlu edecek.


Bir gün size en güçlü internet kaynağının tavanda asılı duran masum bir lamba olacağını söyleseler inanır mıydınız? Biz inanıyoruz ve artıyoruz: Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı dolaşıma girebilen ve LED ışınlarını iletim aracı olarak kullanan Li-Fi (Light Fidelity)  teknolojisi, hayatımıza çok hızlı bir giriş yaptı. Nesnelerin interneti geliştikçe Li-Fi’yi de daha çok görmeye başlayacağız. Peki Li-Fi nedir? Wi-Fi yerine tercih edilebilir mi? Ve belki de en önemlisi bu güçlü teknolojiyi ne zaman kullanmaya başlayacağız? Cevaplar aşağıda sizi bekliyor.

İnsanın İnanası Gelmiyor: Li-Fi Nedir?

İlk olarak 2011 yılında Harald Hass tarafından gerçekleştirilen ilham verici bir TED konuşmasında ismine vakıf olduğumuz Li-Fi teknolojisi, uzunca bir dönem geliştirme aşamasında farklı deneylere tabi tutuluyordu. Hass’ın mağazadan aldığı LED ampul aracılığıyla güneş pilinden dizüstü bilgisayara video aktarabilen Li-Fi prototiplerinden birini tanıttığı bu konuşma sonrası köprünün altından çok fazla su aktı ve artık Li-Fi modeli,  Haas’ın şirketi PureLiFi aracılığıyla kurumsal müşterileri için örnek vericileri üretmeye başladı.

Peki, Li-Fi’nin Wi-Fi’den farkı nedir? Diğer bir deyişle onu bu kadar harika yapan şey nedir? Hemen söyleyelim: Hızı ve pratikliği. Wi-Fi’nin aksine bu teknoloji, radyo dalgalarından değil LED ampullerden besleniyor. Kolay bir şekilde bir LED ışığıyla herhangi bir cihaza bağlanabilen bu pratik sistem, saniyede 224 gigabayta kadar ulaşıyor. Bu hız, bir saniyede ortalama 20 adet filme karşılık gelecek büyüklükteki veriyi indirebileceğimiz anlamına geliyor.

Li-Fi Nasıl Çalışıyor?

Kablosuz sistem veri aktarımı için OWC’nin (Optik Kablosuz Haberleşme) alt kategorisi olan VLC (Görülebilir Işık) teknolojisini kullanıyor ve internet, LED ampullere yerleştirilen vericiler aracılığıyla ışık üzerinden kullanıcıya ulaştırılıyor. Wi-Fi gibi internet vericisi olarak kullanılan Li-Fi, kendisine uygun çalışabilen her şeye internet bağlantısı sağlayabiliyor. OWC teknolojisi, Li-Fi’yi destekleyerek ışığın daha az olduğu kapalı ortamlarda, su altında, uçaklarda ve yerel tip ağlarda daha önce hiç oluşmamış bir bağlantı sunuyor. Bu teknoloji ile şimdilik 1 W'lık LED ampul ile 4 bilgisayarın yüksek hızda internete bağlanabilmesi öngörülüyor ve ileride bu kapasitenin de artırılması planlanıyor. Veriyi Wi-Fi’de olduğu gibi tüm cihazlara ulaştırmak için LED’leri birer vasıta olarak kullanan Li-Fi, neredeyse dolma noktasına gelen Wi-Fi kapasitesinin aksine yararlandığı ışık spektrumları sayesinde radyo spektrumlarından 10.000 kat daha geniş bir kaynak sunuyor. Bu da Li-Fi teknolojisini daha uzun ömürlü ve dönüştürülebilir bir internet kaynağı haline getiriyor.

Li-Fi Kullanım Alanları

Li-Fi teknolojisinin -henüz yeni olmasına karşın- köy ve diğer kırsal alanlarda, uçakta, askeri alanlar gibi, günümüzde Wi-Fi için çok tercih edilmeyen ya da teknik anlamda elverişli olmayan noktalarda kullanılması bekleniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise Li-Fi’nin  çalışmaya devam etmesi için yalnızca ışığa ihtiyaç duyması. Yani Li-Fi, herhangi bir duvar vb. engele maruz kaldığında otomatik olarak kesiliyor. Diğer yandan Li-Fi kullanırken doğrudan bir görüş alanına ihtiyaç duyulmadan duvarlardan yansıyan ışık ile 70 Mbit/s’ye kadar internet kullanımını sağlanabiliyor. Bu durum her ne kadar negatif bir etkiye sahipmiş gibi görünse de bağlantının belirli bir noktada sınırlı kalması, aynı zamanda o bağlantıdaki bilgi akışının korunması anlamına geliyor. Evinizde ya da ofisinizde çalışırken yalnızca sizin kullandığınız lamba sınırlarında veri alıp verebilecek ve böylece olası hırsızlık vakalarından sakınabileceksiniz. Bu özelliğin diğer bir artısı ise her kaynağın daha hızlı ve aktif kullanılması. Yani aynı oda içerisinde farklı iki lamba ile çalıştığınızda indirme ya da yükleme işleminin, sizin mevcut internet hızını yavaşlatmayacak olması. Bu da Li-Fi sayesinde herkese yetecek kadar internetin olacağı anlamına geliyor. Son olarak bu harika teknolojinin Wi-Fi’dan 10 kat daha ucuz olacağını da ekleyelim.


26.04.2018 - Teknoloji
İç Tasarım, Ürün Tasarımı, İnovasyon