Yaşam Alanınızda Bohem Tarzı Dekorasyon: Rahatınızı Bozmayın

Rahatına düşkün ve özgürlüğü yaşam alanının her köşesinde hissetmek isteyen bireyler için her dönemin modası olan bohem tarzı dekorasyonu inceledik.

Evinizin klasik tarzından sıkıldıysanız ve farklı dekorasyon fikirlerine açıksanız size bir önerimiz var. Özellikle sıradanlıktan uzak, rengarenk ve rahatlığın ön planda olduğu bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız bohem tarzı ev dekorasyonu tam size göre olabilir. Özellikle doğayla iç içe Ormantepe Projesi’nden bir daire aldıysanız çok ilginç ve özgür bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz!

Ev dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden olan bohem tarz, gücünü renklerden ve kuralsızlıktan alır. Bu stilize ve rahat dekorasyon biçimi sayesinde evinizde dilediğiniz gibi özgür olabilirsiniz.

Canlı renklere sahip halılar, farklı tarzlardan mobilyalar, koltuk örtüleri, antika eşyalar, el örgüsü battaniyeler, olmazsa olmaz bohem dekorasyon ürünleri arasındadır. Şimdi, "Bohem dekorasyon nedir?" ve “Bohem ev dekorasyon fikirleri nelerdir?” sorularını cevaplayalım, ilham veren bu tasarım stilinin nasıl ortaya çıktığına göz atalım.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?

Bohemlik aslında bir hayat tarzı, bir dünya görüşüdür ve bu tarzın ortaya çıkışı da 1800'lü yılların Fransız tasarımcılarına kadar uzanır. Özellikle 1950 ve 60'ların hippi dönemlerinde popüler olan bu akım, renkli ve farklı görünen bir tarzdır.

Tabuları yıkan kişilerden ilham alan bu stil; yazarlar, sanatçılar gibi özgür ve yaratıcı ruha sahip karakterlerle özdeşleşmiş durumda. Burjuva ile sokak kültürünün kaynaşmasından ortaya çıkan bu stilde estetik ama dağınık bir görünüm vardır. Yıpranmış kumaşlar, tığ işi örgüler, mendiller, lokal ve etnik aksesuarlar oldukça yaygındır. Ayrıca ipek kumaşlar da bohem tarzın olmazsa olmazlarındandır.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bohem stilinde öncelikle renkleri özgür bırakmak gerekir. Bu tarzda özellikle renk uyumu aranmaz, tam tersine zıt renkler bir arada kullanılır. Yaşam alanındaki retro ve vintage esintileri de önemli bir detaydır.

Bohem dekorasyonda eski dönemleri hatırlatan radyoları, abajurları, eskitilmiş masaları, sehpaları, sandalyeleri ve kitaplıkları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu stil doğrultusunda yaşam alanınızdaki bir köşeye de yer minderleri koyabilirsiniz. Ormantepe Projesi’nde doğaya bakarken minderinizde kitap okuduğunuzu hayal edin. Yaşam alanınızda rahat ve salaş bir atmosfer yaratmayı başarıyorsunuz.

Ayrıca oryantal aksesuar kullanımını da es geçmeyin. Renkli avizeler, camlar, taşlı aydınlatmalar, fenerler ve eski biblolar, evde bohem dekorasyonunu tamamlayacak önemli objelerdir.

Bohem Tarzı Dekorasyon Önerileri

Bağımsızlığına düşkün, özgür ruhlu insanların tercih ettiği bu tarzda dikkat etmeniz gereken en önemli şey rahatlıktır. Şimdi, bu tarzı biraz daha detaylandıralım.

Bohem Tarzda Salon Dekorasyonu: Eskinin Çekiciliği

Bohem stilde dekore edilmiş bir salonda önemli olan, renklerin ya da mobilyaların uyumu değildir. Zaten bohem dekorasyonda mobilyalar takım olarak değil, parça parça seçilir. Mağazadan yeni alınmış bir mobilya takımı görüntüsü bohem tarzda kesinlikle olmamalıdır. Yeni ve parlak görünen eşyaların yerine doğal ve eski parçaları tercih etmelisiniz.

Bohem Tarzda Oturma Odası Dekorasyonu: Rahatlıktan Şaşma

Rahatlığın ve özgürlüğün bohem tarzdaki öneminden yukarıda bahsettik. Yaşam alanınızın en keyifli köşelerinden olan oturma odanızda rengarenk kırlentlerle süslenmiş rahat koltukları, gazete ve dergilerin el altında olabileceği sehpaları ve birbirinden zıt renklerdeki berjerleri kullanabilirsiniz.

Bohem Tarzda Yatak Odası Dekorasyonu: Etnik Esintiler

Bohem stilde bir yatak odası için etnik ve yerel esintiler taşıyan yatak örtüleri ile vintage karyolalar kullanabilirsiniz. Ayrıca klasik sandıklar ve renkli abajurlara da yatak odanızda yer açabilirsiniz. Bohem ev dekorasyonunun inceliklerinden bahsettiğimiz yazının burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Doğadan Esinlenin: Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?” yazımıza geçebilirsiniz.

18.12.2019 - Dekorasyon
Dizayn, Dekorasyon, Tasarım