Yaşayan Evler: Akıllı Ev Sistemleri ve Sundukları Kolaylıklar

Akıllı cihazlardan sonra gündelik yaşamımızı kolaylaştırmak üzere geliştirilen akıllı ev sistemleri de rutinlerimizden biri haline geldi. Teknolojinin tüm faydalarını evimize taşıyarak yaşamınızı daha konforlu ve güvenli hale getiren bu sistemlerin sunduğu kolaylıklara gelin birlikte göz atalım.


‘Nesnelerin İnterneti’ (Internet of Things) kavramı hayatımıza girdiğinden beri bizim yerimize yapılacak işlerle listelerini dolduran yapay zeka ürünleri ve yazılımlar, başlarını kaşıyacak vakit bulamadan çalışmaya devam ediyor. Akıllı ev teknolojisi de onlardan biri. Bakalım evimize bizden çok değer vermeye niyetli bu teknolojinin ‘yapılacaklar listesinde’ neler var?

Evler Ona Emanet: Akıllı Ev Sistemleri

Yalnızca konforunuz için değil güvenliğiniz ve sağlığınız için de üretilen akıllı ev sistemleri, ev yaşamınızda aklınıza gelebilecek en ufak detaylara dokunabilen, oldukça gelişmiş ve yenilikçi bir teknoloji. Bu özel sistemler; aydınlatma ve ısıtma gibi ev için son derece kritik öneme sahip cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. Evinize daha ulaşmadan ev sıcaklığınızı ayarlayabileceğiniz gibi yalnızca belirli saatlerde belirli odalarda ışıkların yanması ya da hava durumuna bağlı kalarak camların açılıp kapanması gibi birçok özellik bulunuyor. Bu sistemler, evinizi kendi yaşamınıza göre kişiselleştirmenizi sağlarken gündelik yaşamınızda da büyük kolaylıklar sağlıyor.

Akıllı ev sistemleriyle yönetilen akıllı evler, bir ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilerek birden fazla sistemin yönetilmesini sağlıyor. Yani evin yalnızca bazı bölümlerinde değil, herhangi bir bölümünde herhangi bir konuyla ilgili ‘tek tuşla’ adım atmanıza izin veriyor. Ev otomasyon sisteminin oyun kurucusu gibi düşünebilecek bu ana sistem; ev çevresindeki tüm aygıtlardan verileri alıyor, komutlar veriyor ve bu sayede her şeyi kontrol edebiliyor.

Ev İşlerini ‘Zamana Bırakın’

Akıllı ev sistemleri işleyiş bakımından ikiye ayrılıyor: İlk türdeki sistemler, harekete geçmek için kapının açılması, bir hareketin algılanması, bir sensörden gelen uyarı gibi bir tetikleyiciye ihtiyaç duyuyor. Bu tip sistemlerde, belirleyeceğiniz komutlara yine sizin belirleyeceğiniz eylemler tanımlanıyor. Tek bir düğmeye basarak tüm elektriklerin kapanması ya da belirli bir süre boyunca odada hareket algılanmadığında ışıkların otomatik olarak kapanması gibi. İkinci türdeki sistemler ise zamanlama usulü çalışıyor. Belirlediğiniz saatlerde işleme alınan görevler, her gün aynı saatte tekrar ediyor ya da o güne özel tek bir komutla da aktif hale getirilebiliyor. Ayrıca bu iki tür yapıyı bir arada sunan akıllı ev sistemleri de bulunuyor. Akıllı ev sistemleri çatısı altında şu alt sistemler yer alıyor:

Ev Otomasyonu: Perdeler, ışıklar, gaz/su vanaları, garaj kapısı kontrolleri gibi detayları kontrol eder.
Alarm Sistemi: Hareket sensörleri, kapı manyetikleri, siren gibi özellikleri içerir.
Kamera Sistemi: İç ve dış mekan görüntü algılayıcıları ve kayıt cihazlarını yönetir.
Ses Sistemleri: Ev sinema sistemlerini ve diğer ses sistemlerini kontrol eder. Ev Isı Sistemleri: Isıtma ve soğutma sistemlerini kapsar.

Kontrol Tamamen Sizde

Akıllı cihazlar aracılığıyla anlık olarak sanki evinizdeymişcesine komutlar verebilmenize yardımcı olan bu harika teknoloji, ocağı açık unutmak ya da kombiyi kapatmak gibi durumların önüne geçmeyi hedefliyor. Dışarıdayken komut vererek eve gelmeden önce evinizi istediğiniz sıcaklığa getirebilir, ışıkları ya da panjurları açabilir ya da ses ve görüntü sistemlerini aktif hale getirebilirsiniz. Akıllı cihazınız ile eviniz arasında kurulan bu müthiş bağ, böylece size hem zaman kazandırıyor hem de ekonomik bir yaşam modeli sunuyor. Günümüzde oldukça popüler hale gelen ev asistanları da aynı işlevi görüyor. Diğer akıllı ev sistemlerinden farklı olarak sesli komutla da çalışabilen bu sistemlere sesinizi bir defalığına tanımlayarak sesli komutunuzla dilediğiniz tüm özellikleri aktif hale getirebiliyor ya da kapatabiliyorsunuz. Bir diğer deyişle evinizle gerçek anlamda aynı dilden ‘konuşabiliyorsunuz’.
09.07.2018 - Dekorasyon
İpucu, İnovasyon, İç Tasarım