Yeni Bir Evren Tasarlamak: Star Wars: Galaxy’s Edge

Görkemli Star Wars evrenini hayata geçirmeye hazırlanan Star Wars Edge projesinin tasarımlarına dair ipuçlarına göz atıyor ve ufak ufak bu göz alıcı projeyi keşfediyoruz.

Uçsuz bucaksız Star Wars evrenini tüm detaylarıyla yeryüzüne taşıyan ve birçok Star Wars hayranının hayallerini gerçeğe dönüştürmeye hazırlanan Star Wars: Galaxy’s Edge, henüz inşasına devam ediliyor olmasına karşın bünyelerde küçük bir heyecan fırtınası yaratmaktan geri kalmıyor. Walt Disney World Resorts ve Disneyland bünyesinde yer alacak, Disney’in  sır gibi sakladığı bu görkemli evrene dair şu an elimizde sınırlı sayıda bilgi olsa da proje tasarımlarına yönelik çizimler, bizleri nasıl bir evrenin beklediğine dair ‘küçük ipuçları’ barındırıyor. O halde detaylara geçelim.

Gelmiş geçmiş en büyük tema parkı olmayı hedefleyen Star Wars: Galaxy’s Edge, yaklaşık 60.000 metrekarelik bir arazide yükseliyor. Güney Kaliforniya’da yer alan Disneyland içerisinde bulunan Frontierland’in kuzeyinde inşasına devam edilen park, gittikçe daha geniş bir alana yayılıyor. Bu genişlemenin bir sonucu olarak Disney, arazide bulunan ofis ve depo alanını yeniden konumlandırmak için yakındaki mülkleri satın almaya başladı bile. Galaxy's Edge'in yapımı, Disneyland Railroad ve Amerika Nehirleri için de yeni bir rota oluşturulmasını zorunlu hale getirdi. Üstelik çevrede bulunan birçok tema park ya kapandı ya da geçici olarak hizmet dışı bırakıldı.

Ziyaretçilerin bu zamana dek Star Wars evreninde şahit olduğu tüm detayları görebileceği, hissedebileceği, duyabileceği, tadabileceği ve dokunabileceği bir gerçekliği var eden proje, ziyaretçilerini Han Solo ve Chewbacca'nın komuta ettiği uzay gemisi olan “Millennium Falcon”un kontrolünü -hareket simülatörü yardımıyla- ele geçirmeye davet ediyor. Bu heyecan verici parkta, Star Wars evreninin geçmiş hikayelerinin yanı sıra yepyeni hikayelere ve daha önce görmediğiniz karakterlere şahit olmanız da olası. Hikayelerden söz etmişken Disney’in yalnızca bir tema park inşa etmekle yetinmeyeceğini de biliyoruz.

Galaktik Konfor: Star Wars Resort Hotel

Burada ele alacağımız konu, tabii ki Disney’in aynı temaya sahip 700 odalık bir otel projesi olacak. Alışılagelen otellerden farklı olarak sürükleyici bir ziyaretçi deneyimi olarak tasarlanan bu otelde ziyaretçiler, kendilerine sunulan özel kostümler ile yine kendilerine özel geliştirilen gizli görevleri gerçekleştirecekler. Otele giriş yaptıkları andan itibaren Star Wars evreninin bir parçası olacak ziyaretçiler, buradaki ziyaretleri süresince kendi hikayelerine yön verme şansına sahip olacak. Ziyaretçiler yalnızca kendi hikayelerinden sorumlu olmamakla birlikte diğer ziyaretçilerin hikayelerini de etkiliyor olacak. Üstelik parkı her ziyaret ettiklerinde yeni bir hikayeyle karşılaşmaları da mümkün. Hikayelerini başarıyla tamamlayan ziyaretçiler ise ek Galaktik Krediler ile ödüllendirilecek.
Bu satırları okuduğunuzda aklınıza ilk gelen şeyin Netflix harikası West World olduğunu tahmin ediyoruz, ancak bu büyüleyici Star Wars simülasyonunda yapay zekaya çok sınırlı biçimde yer verilmesi planlanıyor. Diğer bir deyişle yapay zekalar yalnızca deneyiminizi daha iyi bir seviyeye taşımak adına destekleyici konumda olacak. Kostüm, dekor, ışıklar ve artırılmış gerçeklik sayesinde hiçbir ziyaretçi -şimdilik- daha fazlasına ihtiyaç duymayacak.

Yeni Temalar, Yeni İlhamlar

Tema parkı inşa eden yaratıcı ekip, Asa Kalama, Chris Beatty ve Lucasfilm Story Group’tan oluşuyor. Star Wars evrenine aşina olan ziyaretçilerin kolayca tanıyacağı bir gezegen yerine, daha önce hiç karşılaşmadıkları bir evren yaratma arzusu duyan yaratıcı ekip, bu evreni bir ‘uzak sınır karakolu’ olarak betimlenen Outer Rim of the Unknown Regions üzerinde var etmeye karar vermiş. İstanbul ve Fas gibi lokasyonlardan ilhamla hazırlanan bu evrenin tasarım aşamasında ayrıca Ralph McQuarrie’nin, orijinal Star Wars üçlemesi için gerçekleştirdiği çalışmaların da baz alındığı biliniyor. Projenin 2019 yılı itibariyle ziyaretçilere açılması bekleniyor.


04.04.2018 - Tasarım ve Mimari
Sanat, İç Tasarım, Ürün Tasarımı