Yeni Yıl Dilek Listesi: Favori Tasarımcılarımızla Yeni Bir Salon Tasarladık

Yeni bir yıla yepyeni bir ev ile girmek hepimizin temennisi! İşte, bu nedenle biz de bu coşkunun bir parçası olmak istedik ve yeni yıl için favori tasarımcılarımızın ürünleriyle derlediğimiz ‘hayalimizdeki salonunu’ tasarladık!


Yeni bir yıla başlayacak olmak, her zaman yaşamımızda ‘yeni bir sayfa’ açma isteğimizi perçinliyor. Kendimizi yeni bir hayatın içinde hayal ederken evlerimizde değişiklik yapma isteğini erteleyemiyor olmak da pek tesadüf sayılmaz, öyle değil mi? Her yıl rotasını yepyeni bir yöne çevirmeyi alışkanlık haline getiren ev dekorasyon trendleri, bu yıl ivme kazanmadan önce favori tasarımcı ve üreticilerin en özel tasarımlarından oluşan bir yeni yıl salon dekorasyonu hazırlamaya karar verdik. Hazırsanız rüyalarımızdaki salon dekorasyonunu hep birlikte keşfe çıkıyoruz.

Marcantonio ile ‘Aydınlanıyoruz’

Baştan kabul edelim: Aydınlatma ürünleri olmadan evinizin herhangi bir bölümünün dekorasyonunu %100 tamamlamış sayılmazsınız. Duvar rengi, koltuk modelleri, göz alıcı mobilyalar... Bunların hepsi şık bir aydınlatma desteği olmadan daima eksik hissettirirler. İşte, tam da bu nedenle ‘rüya dekorasyonumuza’ son derece iddialı bir aydınlatma tasarımı ile başlamak istedik. 2018 Milan Tasarım Haftası’na damgasını vuran tasarımlardan biri olan bu zürafa formundaki avize, Marcantonio Raimondi Malerba tarafından tasarlandı. Daha önce de farklı hayvanların bulunduğu benzer tasarımlarıyla ön plana çıkan tasarımcı, heykel odaklı çalışmalarına antika görünümlü avizeler ekleyerek onları melez birer tasarım objesi haline getiriyor. Böylece bir sanat eseri mi, yoksa dekorasyonun bir parçası mı olduğunu anlamakta zorlanabiliyorsunuz. Salon dekorasyonunda aydınlatma ürünleriyle oldukça iddialı ve renkli bir giriş yaptığımıza göre listemize devam edebiliriz.

Rahat Bir Yıl İçin ‘Arkamıza Yaslanıyoruz’

Salon dekorasyonu için bir diğer önemli kriter, koltuk renk ve model seçimidir. Salon dekorasyonunda mobilya seçiminin önemini hepimiz biliriz. Geniş ve konforlu bir salon hayal ettiğimiz için koltuk modeli seçiminde dilediğimiz kadar özgür davranabiliyoruz. Rüya gibi bir salon dekorasyonu için geniş ve bir o kadar konforlu ‘Rondo’ isimli Lucy Kurrein tasarımını tercih ettik. Metal iskelet, elastik kayış, farklı yoğunluklarda poliüretan köpük, kuş tüyü, polyester elyaf, bitkisel deri ve çelik boru ayaklardan oluşan bu tasarım, boksörlerin kum torbalarından ilhamla tasarlanmış. Yumuşacık malzemesiyle sizi adeta içine çeken ‘şişman’ minderleri ve ‘incecik’ ayaklarının yarattığı mükemmel kontrastın yanı sıra tasarımdan modaya neredeyse her alanda vazgeçilmez olan taba renginin en güzel yorumlarından birini sunması nedeniyle Rondo, bizim de kalbimizi çalmayı başardı.

Detayları Gözden Kaçırmıyoruz

Listemizde şimdiye kadar temel salon dekorasyonu önerilerine odaklandık. Sıra geldi minik ancak son derece öneml detaylara… Evet, salon dekorasyonunda perdelerden söz ediyoruz. Hayal ettiğimiz bu geniş salonun bolca gün ışığı aldığını tahmin ediyor, buna uygun olarak uzun ve geniş duvarları tamamen kapatacak, kalın ancak şık bir salon perde modeli tercih ediyoruz. ABD’li tasarım firması Holly Hunt tarafından tasarlanan ‘Great Plains’ isimli bu perde tasarımı, yukarıdan aşağıya doğru inen yumuşak ton geçişleriyle hareketli olduğu kadar sade bir görünüm sunuyor. Özellikle ahşap mobilyalar ya da altın/pirinç detaylara sahip aksesuarlarla müthiş bir uyum yakalayabilen bu perdeler, gözleri yormaktan ziyade onlara ihtiyacı olan konforu sağlamakla meşgul olacak.

Sofraları ‘Derinleştiriyoruz’

Sıra geldi sevdiklerinizle sıklıkla vakit geçireceğiniz yemek masası modellerinden birini seçmeye... Salon dekorasyonumuzda keyifli akşam yemeklerinin, doğum günü kutlamalarının ya da romantik buluşmaların eksik olmadığı bir yıl hayaliyle uzun ve geniş bir yemek masası modeli tercih ettik. Ralph Lauren Home tasarımı olan bu enfes yemek masası, farklı renk ve modeldeki İskandinav tarzı sandalyelerle kombinlenebileceği gibi tamamen ahşap gövdeden hazırlanmış ve salona çok daha ‘ağır’ bir hava katacak ahşap sandalye modelleriyle de kullanılabilir. Böylesine gösterişli bir masa seçmişken bu modele eşlik etmek üzere koyu tonlarda şık bir runner, altın ya da pirinç detaylı şamdanlar ya da geniş el yapımı desenli seramik kaseleri de masamızdan eksik etmiyoruz. Yemek yemediğimiz zamanlarda da şık bir görünüm sağlamak için daha fazla ve farklı aksesuarla masamızı zenginleştirmemiz mümkün.

Bonus: Salon Dekorasyonunun Kalbi Sanat Eserleri

Evinizde güzel bir sanat eseri ya da dekoratif bir tasarım bulundurmak için mutlaka ünlü bir küratör ya da sanatçı olmanıza gerek yok. Unutmayın; evinize renk katacak çoğu tasarım yalnızca bir ihtiyaca bağlı olarak değil, estetik ya da sanatsal kaygılarla da hazırlanmış olabilir. Dolayısıyla milyon dolarlık eserler satın almasanız da ilk bakışta ruhunuzu ısıtacak, yıllar boyu size eşlik edecek ve en önemlisi sizi evinizde hissettirecek tasarımlara ya da eserlere 2019’da salon dekorasyonunda yer açmayı ihmal etmeyin.

26.12.2018 - Dekorasyon
Dekorasyon, Ürün Tasarımı, İç Tasarım