Yer Altında Simetri: Dünyanın En Göz Alıcı Metro Durakları

Geçmişte karanlık ve tekinsiz koridorları ve soğuk atmosferiyle resmedilen yer altı, artık çok farklı bir görünüme sahip. Neden mi? Metropollerin kalabalığıyla şenlenen renkli metro durakları sayesinde tabii!

Kalabalık ve karanlık manzaraları aklımızdan silmek üzere tasarlanmış en göz alıcı metro duraklarına göz atıyor ve yerin altını yeniden keşfediyoruz!

Keyifli Karşılaşmalar: Metro Durakları

Metro durakları, şehrin birçok noktasında olduğu gibi farklı insanların bir araya geldiği ve en önemlisi de bu kişilerin etkileşim içerisinde olabildikleri en nitelikli kamusal alanların başında gelir. Bu ‘etkileşim’ her daim istenilen boyutta olmasa da metro durakları, şehrin önemli birer parçası olan kent sakinlerini daha önce karşılaşmadığı ya da karşılaşma fırsatı olmayan kişilerle yüz yüze getiren ve bu anlamda şehrin temel işlevini yerine getirmeyi başaran kritik birer nokta olarak karşımıza çıkıyor. Birçok metropolün yaşam damarları olarak da bilinen metro hatlarının çoğunlukla sıkıcı ve bunaltıcı olduğu savunulan görünümleri, ‘istendiğinde’ kendisini oldukça renkli alternatiflere bırakabiliyor. New York’tan Moskova’ya, Barselona’dan Stockholm’e uzanan bu renkli duraklar ise bizi yer altıyla ilgili yeniden düşünmeye davet ediyor.

City Hall İstasyonu - New York, ABD

Söz konusu metro durakları olduğunda keşfimize adeta küçük bir ‘metro şehri’ olan New York’tan başlamak doğru olacak. 1904 yılında kullanıma açılan istasyon, döneminin en göz alıcı metro duraklarından biri olarak lanse ediliyordu. Oldukça büyük bir uzunluğa sahip hattın, diğer kısımlarından farklı olarak City Hall Metro İstasyonu; pirinç armatürleri, şık seramik kemerleri ve kıvrımlı mimarisini tamamlayan tavan pencereleriyle Grand Central Station’a atıfta bulunan bir minyatürü andırıyordu. New York metro sisteminin şaheserlerinden biri olan City Hall, RT hattının daha yeni ve uzun trenlerle genişletilme gereksinimi nedeniyle 31 Aralık 1945 tarihinde kapatıldı. Şimdilerde buradan aktif bir hat geçmese de ara durak olması sebebiyle bu hatta komşu noktalara giden yolcular tarafından ziyaret edilebiliyor.
  
Bilbao Metro İstasyonu - Bilbao, İspanya

Teknoloji ve şeffaflığı bir arada bulunduran ve en önemlisi de Bilbao şehrinin mimari dinamizmine ayak uyduran tasarımıyla gönüllerde taht kuran Bilbao Metro İstasyonu, adından da anlaşılacağı üzere İspanya’nın Bilbao kentinde yükseliyor. Ünlü mimarlık firması Foster + Partners tarafından tasarlanan bu özel metro istasyonunun yapımı 1995 yılında tamamlandı. Bir ucu Gugenheim Müzesi’ne uzanan bu görkemli durağın, Bilbao Bölgesi’nin vazgeçilmez noktalarından birinde yer alması da onu şehrin simgelerinden biri haline getiriyor. 2014 yılında BIA (Bilbao Bizkaia Architecture) Ödülü'nün sahibi olan bu tasarım harikası, aynı zamanda şehir sakinlerinin de favorisi.

Tunnelbana İstasyonu - Stockholm, İsveç

Canlı renkleri ve inanılmaz mimarisiyle gözlerinizi bir saniye olsun kendisinden alamayacağınız Tunnelbana Metro İstasyonu, yer altının doğal dokusunu koruyarak inşa edilen, renkli ve masalsı bir görünüm sunuyor. Bazı taş duvarlar ve tavanların duvar resimleri ile kaplandığı bu görkemli dünya, aslında Stockholm’ün ‘sıradan’ metro duraklarından biri. Yer altında bir sanat galerisi olarak da bilinen Stockholm Metrosu’nun bu ayağında sizi kırmızı ve turuncu gibi güçlü tonlarla renklendirilmiş bir şölen bekliyor. 1950 yılında inşaatına başlanan bu sanat eseri bugün ziyaret etmek amacıyla gelen yüzlerce turistin akınına uğruyor.

Kievskaya İstasyonu - Moskova, Rusya

Gelelim metro istasyonlarının başyapıtı olarak tanımlanan Kievskaya Metro İstasyonu’na. Metro istasyonlarındaki görkemli tasarımlarıyla bilinen Rusya’nın en popüler metro duraklarından biri olan Kievskaya; görkemli avize ve mermerleri, altın kabartmaları, kıvrımlı detayları, incelikle işlenmiş mozaikleri ve Rönesans’a atıfta bulunan duvar resimleriyle kendisine sunulan tüm unvanları sonuna kadar hak ettiğini bir kez daha gösteriyor. Aynı zamanda Rusya ve Ukrayna arasındaki birliği simgeleyen bu önemli durak, birkaç saatinizi ayırabileceğiniz minik bir müze olarak da düşünülebilir.

10.07.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, İnovasyon