Yurt Dışında Ülkemizi Başarıyla Temsil Eden 5 Ünlü Mimar

Doğu ile Batı’nın buluştuğu benzersiz bir kültürel mirasa sahip olan ülkemiz, dünyanın birçok yerinde iz bırakan projelere imza atan mimarlar yetiştirmeye devam ediyor.

Zeynep Fadıllıoğlu

Başarılı bir iç mekan tasarımcısı olan Zeynep Fadıllıoğlu hakkında verilmesi gereken ilk bilgi, hiç kuşkusuz dünyada cami tasarlayan ilk kadın unvanına sahip olmasıdır. Üsküdar’da bulunan Karacaahmet Mezarlığı’nın giriş kısmında yer alan ve İbrahim - Semiha Şakir çifti anısına yaptırılan Şakirin Camii’nin iç mekan tasarımı üstlenen Zeynep Fadıllıoğlu, bu proje sonrasında Katar Emirliği’nin özel daveti ile başkent Doha’da bulunan Golden Mosque (Altın Camii) ve Friday Mosque (Cuma Camii) gibi iki önemli sembol yapının iç mekanlarına da imzasını attı. Her iki camide de modern ile gelenekseli ideal şekilde harmanlayan Fadıllıoğlu, özellikle camilerin duvarlarında geleneksel Osmanlı hat sanatına gönderme yapan kabartmalar kullandı.

Emre Arolat

Aga Khan ve Mies van der Rohe gibi mimari dünyasının en prestijli ödüllerine layık görülen Emre Arolat; otel, havalimanı, konut, rekreasyon alanı, kültür merkezi ve kampüs gibi birçok farklı projeye imzasını atan çok yönlü bir mimar olarak öne çıkıyor. 2004 yılından bu yana Londra, New York ve İstanbul olmak üzere üç şehirde birden faaliyet gösteren ofisi ile birçok önemli yapıya imzasını atan Emre Arolat’ın Türkiye’deki en bilinen işleri ise Zorlu Center, Aga Khan Ödülü’nü kazandıran İpekyol Tekstil Fabrikası ve Le Meridien Hotel. Arolat’ın tasarım çizgisini yansıtan başlıca yurt dışı projeleri ise Moskova’daki Udarnik Çağdaş Sanatlar Müzesi, Helsinki’de bulunan Guggenheim Müzesi, Budapeşte’deki Liget Etnografya Müzesi ve Miami’nin en göz alıcı yapılarından Savoy Hotel.

Selçuk Avcı

Mimar kimliğinin yanında akademisyen yönü de bulunan Selçuk Avcı, ekolojik tasarım ve sürdürülebilirlik gibi konulardaki çalışmalarıyla öne çıkan bir mekan tasarımcısı. Londra’daki Mimarlık Derneği, Bath Üniversitesi, The Technical University in Delft ve Londra’daki Bartlett de dahil olmak üzere birçok üniversitede mimarlık dersleri vermiş, Ljubljana Üniversitesi’nde konuk mimarlık profesörü olarak çalışmalar yapmış olan Avcı, bugün dünyanın birçok yerinde “eko-duyarlı” tasarım üzerine seminerler vermeye devam ediyor. Halen Londra merkezli mimarlık ofisinde ‘sanat’ ve ‘eko duyarlılık’ odaklı projeler üretiyor. Bu fark yaratan projeler arasında en çok dikkat çekenler ise hiç kuşkusuz Suudi Arabistan’daki Mekke El Haram Camii ile İtalya’nın Floransa kentinde bulunan ve kanopilerle tasarlanmış dış cephesiyle beğeni toplayan Osmannoro Mall.

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu

Türkiye’nin en köklü mimarlık ofislerinden Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ikinci dönem yönetiminde görev alan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, eşi Murat Tabanlıoğlu ile birlikte mimari ve şehir plancılığını bir arada düşünen bir strateji ile İstanbul’un ilklerine imza atan bir ekibin üyelerinden. İstanbul’da modern anlamdaki ilk alışveriş merkezleri olan Galleria ve Carousel’in de mimarı olan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu’nun en çok tanınan yurt dışı projesi ise Dubai’de bulunan Crystal Towers. Birbirine eş olmayan cam üçgenlerden oluşan ve ışığı yansıtması için planlanan dış cephesi ile bir kristali andıran bu kuleler, Dubai’nin kendine has şehir kültürü ile kusursuz bir uyum sağlıyor.

Mustafa Kemal Abadan

Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden Yavuz & Nermin Abadan çiftinin oğulları olan ve dünyanın en büyük mimarlık firmalarından SOM’un ortaklarından Mustafa Kemal Abadan, ABD’nin New York kentinde bulunan ve 11 Eylül sonrası kentte inşa edilen ilk ikiz kuleler olan 55 katlı AOL Time Warner Center’ın da mimarı. Aynı zamanda 6 kıtada projeleri bulunan tek Türk mimar unvanına da sahip olan Abadan’ın imzasını attığı diğer önemli projeler Tayvan’da bulunan Tzu Chi Cultural Campus, Londra’daki Chase Manhattan Bank, Çin’deki AIG Tower ve yine New York’un Brooklyn bölgesinde yer alan Kings Country Hospital Center.


10.10.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Haber