Değişen trend, zevk ve kullanım alanlarıyla birlikte ev dekorasyonu söz konusu olduğunda vazgeçilmezler arasında sayabileceğiniz siyah ve beyaz kombinasyonu, başlı başına bir dekorasyon stili haline geldi. Bu iki zıt ve iddialı birliktelik, düşünülenin aksine daha ön planda, özgür ve kişiselleştirilebilir detaylarla şekillendirilebiliyor.
Farklı materyal, renk ve formlarla değişik bakış açıları katabileceğiniz siyah beyaz dekorasyon anlayışında dengeli olmak ve kararında bir kullanıma sahip olmak oldukça önemli. Hal böyleyken mutfaktan çocuk odasına kadar uzanan bir yelpazede, evin her köşesi için ideal siyah beyaz dekorasyon örnekleri konusuna daha yakından bakmak şart.

Duvar ve Zemin İlişkisinde Renk Seçimi

Siyah ve beyaz stilini evin hangi alanında kullanacağınız büyük önem taşıyor. Dekore edeceğiniz bölümün zemin ya da duvarlarını nasıl kullanacağınıza karar vermek ilk adımınız olmalı. Böylece mobilya ve aksesuarlar için daha kararlı adımlar atabilirsiniz.

Siyah beyaz dekorasyonunu kullanacağınız yaşam alanınızda alan genişliği nasıl? Büyük bir odaya mı sahipsiniz, yoksa küçük ölçekli bir oda ya da köşe mi kurgulamak istiyorsunuz? Elbette büyük ölçekli bir alanda yapabileceklerinizin sınırı yok. Siyah renkte bir duvar ile beyaz parlak bir zemin tercih edebilirsiniz örneğin.
Küçük odaların dekorasyonunda ise olabildiğince ferah bir alan elde etmek önemli. Daha parlak zemin ve duvar görünümüyle birlikte beyaz duvarlar ve mat siyah bir zemin iyi bir fikir olabilir. Siyah zemine alternatif olarak ahşap malzemeli siyaha yakın bir parke seçeneği de işinize yarayabilir.

Gün Işığından Yararlanan Yaşam Alanları

Renkleri yaşam alanınıza dağıtırken elde edeceğiniz ışık tüm düzeni etkileyecek güçte bir detay. Bol ışıklı salonunuzda koyu renkler gözünüzü rahatsız etmez, kalabalık bir etki yaratmaz örneğin. Eğer gün ışığından yana şansınız yoksa köşelere lokal dolgu etkisi yaratmak için lambader ve abajurlardan bolca faydalanabilirsiniz.
Tek bir pencereden fakat doğrudan gün ışığı alan odanız için ise başka bir önerimiz var: Odanızın en aydınlık duvarının siyah boyalı olması harika olmaz mı? Böylece keskin olan ışık dengesini daha tutarlı bir hale getirebilirsiniz. Böyle alanlar için duvar kağıdı kullanmak da bir başka iyi fikir.

Siyah Beyaz Dekorasyonla Başka Hangi Renkler Uyumlu?

Zıt ve güçlü bu iki rengi kullanırken daha ciddi ve kararlı bir atmosfer elde edebilirsiniz. Eğer niyetiniz bu ciddiyeti biraz kırmak ve aynı zamanda kişiselleştirilen dekorasyon trendini yakalamaksa birkaç renk önerisiyle paletinizi üç ya da dört farklı renge tamamlayıp ev dekorasyon ürünleri tercihinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

İlk olarak çok kullanılan gri renkle birlikte yumuşak bir geçiş sağlama imkanınız var. Böylece ciddi ve elegan algıyı bozmadan daha dengeli bir görünüm elde edersiniz. Kırmızı rengi siyah ve beyaz ikilisine dahil ederken ise daha yumuşak bir geçiş yapmak için turuncu ya da mercan renklerinden yardım alabilirsiniz. Daha enerjik bir görünüm elde ederken sıcak günlere de gönderme yapabilirsiniz.

Materyal Seçiminin Yarattığı Etki

Dekorasyonunuzun nasıl bir duruş sergilemesini istersiniz? Siyah ve beyaz rengi kullanırken tercih edeceğiniz malzemeler, stilinizin ruhunu da değiştirecek. Peki, farklı hangi bakış açılarını elde edebiliriz?
  • Gümüş malzemeli detaylar ile gösterişli bir duruş
  • Pirinç ürünler ile eklektik bir stil
  • Ahşap dokular ile hafif bir retro etkisi
  • Mermer yüzeyler ile cinsiyetsiz bir dekorasyon anlayışı
  • Altın ev aksesuarları ile gösterişli ve görkemli bir atmosfer
  • Hasır malzemeler ile egzotik bir kurgu

Mobilyalarda Trend: Siyah Beyaz Salon Takımı

Siyah beyaz mobilyalar, siyah beyaz ev eşyaları, dekoratif aksesuarlar… Bu stilin kurallarından biri de renkleri sadece ayrı ayrı kullanmak değil, tek üründe iki rengin birleşiminden yararlanarak çeşitlilik sağlamak. Örneğin koltuk seçerken “Siyah mı, beyaz mı?” diye düşünmek yerine siyah ve beyaz çizgili bir koltuk ya da koltuk kumaşı tercih etmek işinizi kolaylaştırabilir.
Dengeli olma detayını gözden kaçırmadan koltuk takımlarında iki rengi kullanırken berjer seçiminde tek renk seçeneklerine göz atmalısınız. Eğer tek renk beyaz koltuk tercihiniz varsa tüm takımı aynı tonlarda tercih edip aksesuar seçeneklerinde özgür davranabilirsiniz. Örneğin siyah beyaz duvar kağıdı ile kaplı bir salonda bu beyaz koltuk seçiminiz hayat kurtarabilir.

Gri rengin dengesinden bahsetmişken gri koltuk takımı tercihi de özgürlük alanınızı genişletebilir. Böylece sarı ya da pirinç malzemeli detaylarla renklendirirken sakin görünümü muhafaza etmiş olursunuz.

Banyolarda Siyah Beyaz Dekorasyon

Son yılların yükselen trendlerinden biri olan banyolarda kontrast etki, mat yüzeylerin tercih edilmesiyle kaliteyi artırıyor. Islak alanlarda özellikle mat lavabo ve batarya tercih etmek oldukça popüler.

Beyaz ya da siyah parlak karo modelleriyle her duvarı farklı renkte tasarlayarak ayrışan bölümler elde edebilirsiniz. Örneğin banyolarda küvet bölümündeki karoları beyaz, lavabo bölümündeki karoları siyah tercih ederek bir seperatör etkisi yaratmış olacaksınız.

Siyah Beyaz Bir Mutfağa Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfak dekorasyonu konusuna gelirsek... Siyah beyaz mutfak dekorasyonu elde etmek için mutfak dolabı rengi seçerken nelere dikkat edilmeli? Modern mutfakların renk tercihi beyaz mutfak dolapları yönünde. Beyaz eşya seçimiyle tek bir bakış açısı yakaladığınız küçük mutfak örneğinde bir bölümde siyah duvar karoları, diğer bölümde siyah ve beyaz desenlerde duvar kağıtlarından bahsetmek mümkün.

Mutfağın evle doğrudan ilişkisi varsa yani eğer mutfağınız açık bir mutfaksa duvar kağıdı modelleri içinde hem salon hem mutfakla uyumlu seçenekler tercih ederek devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Aksesuarlarda Dengeyi Yakalamak

Dekoratif ürünler seçme işlemi, bu yolculuğun son durağı. Önemli olan bu aşamaya kadar geldiğinizde gözünüze boş gelen alan ya da köşeleri tespit etmek, o kadar. Yani halı ya da kilim gibi zemin renklendirme tercihiniz yoksa salon aksesuarları konusunda ışıltılı ve renkli alternatiflere göz atabilirsiniz.

Nef
Yazar

Nef

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.