Nef Capital Yayınları - ''Kadınlara Nef'es Olduk''

Şirket olarak kadın odaklı geliştirdiğiniz KSS projeleri hangileri?
Nef Vakfı çatısı altında bugüne kadar aldığımız her nefesi vermek ve sahip olduğumuzu paylaşmakla yükümlü olduğumuza inandık. 6 yılda 18 projeyle topluma, evlere, çocuklara, engellilere, kadınlara nefes olduk ve 200.000’den fazla kişinin hayatına dokunduk. “Kadınlara Nefes” adı altında binlerce kadına ulaştık ve ülkemizin en kıymetli varlıkları olan kadınlarımıza destek olduk. Sosyal sorumluluk bilinciyle başlattığımız çalışmalarımızdan “Hay Atölye” projesinde ihtiyaç sahibi 300’den fazla kadın, vakfımız çatısı altında aldığı eğitim neticesinde el emeği ürünler yapıyor.  Nef Vakfı da online ya da perakende satış noktalarında bu ürünlerin tüketicilerle buluşmasına aracılık ediyor. Hay Atölye’deki kadınlarımız, evlerinde oluşturulan çalışma fırsatı ile birçok ürünü kolaylıkla üretip kendi ayakları üzerinde duruyor. Eğitim tarafı, üretim tarafı ve en önemlisi kadının kendi gücünü, emeğiyle keşfetmesi açısından bu proje bizim için çok değerli. 

Bu projelerle kadınlara yönelik nasıl bir değer yaratıldı? Kaç yılda, kaç kadına ulaştınız?
Biz Nef Vakfı olarak iyi hikayelerin peşindeyiz.  İyilik Hareketi kapsamında başlattığımız tüm sosyal sorumluluk projelerimizde, odağımıza insanı alarak; kadına, topluma, doğaya, çocuk-yaşlı herkese ulaşmayı hedefliyoruz.  “Kadınlara Nefes” sloganı ile başlattığımız projemizle bugüne kadar 14.321 kadına ulaştık. Kadını işgücüne ve topluma kazandırmayı kendimize görev addediyoruz. Ekonomik özgürlüğünü kazanmış güçlü kadınlara nefes olurken, sektörde örnek olan bir iyilik hareketi başlatmanın da ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz.

2020'de bu projeye yönelik neler yapıldı ve yapılacak?
Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz en anlamlı iş birlikleri arasında, “Fark Yaratan ve İlham Veren Kadınlar” projesi yer alıyor.  Nef Vakfı olarak sponsor olduğumuz bu ortaklığın amacı, güçlü ve kariyerinde önemli yerlere gelmiş 8 kadının “geleceğin kadınlarına” ilham vermesi ve kız çocuklarının eğitimi için farkındalık yaratmasıydı. Betyy Mazalto önderliğinde başlatılan ve sosyal sorumluluk ayağında Koruncuk Vakfı’nın yer aldığı bu projeye, Ayşe Arman, Tuvana Büyükçınar, Burcu Esmersoy, İrem Yargıcı, İrem Kınay, Nur Bilen Yavuzer, Serra Türker, Gamze Cizreli gibi isimler de katıldı. Diğer taraftan uzun zamandır sürdürdüğümüz birtakım çalışmalarımız var. Halihazırda devam eden, sosyal geçim desteği sunduğumuz Aile Bursu projesi ile elimizden gelen yardımı sunuyor, Nef Vakfı gönüllüleriyle yeni projelere hazırlanıyoruz. 

Kısa vadede projenin hedefi nedir?
Bundan 10 yıl önce bir sosyal şirket olma felsefesiyle kurulan Nef, 2020 yılına iyilik hareketi başlatarak girdi. Dar gelirli, dezavantajlı kadınlarımızı hem meslek sahibi yapmak hem de yaşamak kazandırmak en büyük amacımız. Örneğin, Hay Atölye Projesi’yle kadınlarımızı iş hayatına entegre ettik ve onların ne kadar güçlü ve başarılı bireyler olduklarını hatırlamalarını sağladık. İş gücüne katılamayan kadınların hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamak, yeni projelerimiz için ilham kaynağı oldu. Yaşadığımız dünyaya ve insanlara fayda sağlamanın, sahip olduklarımızı gerçek anlamda paylaşmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bu sebeple ne yaparsak yapalım, her zaman güne şu inançla başlıyoruz: “Hayattan aldığımızı, sahip olduklarımızla hayata geri vermeliyiz ”

Kadını odağa alma sebebiniz neydi, nasıl bir hedefle yola çıktınız?
Bugün topluma faydalı her birey, başarısını yaşamındaki kadınlara borçludur. Dolayısıyla biz de ülkemizin kadınlarına çok şey borçluyuz. Nef Vakfı; burslar, engelsiz ev, hay atölye, kentsel vizyon, aile ve toplum sağlık merkezleri, herkes için foldhome gibi çok farklı projelerle; başta kadın olmak üzere, eğitimden sağlığa, çevreden eşit yaşam şartları yaratmaya kadar çok geniş bir alanda fayda yaratma misyonu üstleniyor. Nef Vakfı’nın bugünlere gelmesini sağlayan bu inancı devam ettirerek, hayatına dokunabildiğimiz insan sayısını artırmak ve dokunduğumuz hayatlarda kalıcı fayda sağlamak üzere projeler üretmeye devam edeceğiz.