EVİNİZ DOĞANIN BİR PARÇASI

aşağı kaydır

Bu proje, denizden bakıldığında bağıra çağıra ortaya çıkmak yerine, olabildiğince içinde yer aldığı doğal örüntü ile hemhal olmayı hedefleyen bir yönelimle ele alındı.

Emre Arolat

MİMARİ

Arazinin doğal doku ve eğimine müdahale etmeyen, tersine bulabildiği uygun yere usulca ilişen yapılar, denizden bakıldığında bağıra çağıra ortaya çıkmak yerine, olabildiğince içinde yer aldığı doğal örüntü ile hemhal olmayı hedefleyen bir yönelimle ele alındı. Bu anlamda geliştirilen genel yerleşim stratejisi uyarınca, arazinin genel algısının, alanda bulunan gelişmiş ağaçların ve mevcut topografik özelliklerin korunması ve büyük ölçekli müdahalelerden kaçınılması öngörüldü.

TOPOĞRAFYA

Doğal örüntüyle iç içe tasarlanan evler, arazinin doğal doku ve eğimine müdahale etmeden bulunduğu yerle bütünleşiyor.

Evlerin manzara cephelerinde kullanılan olabildiğince kesintisiz şeffaf tasarımlar, hem doğanın renklerini yaşam alanlarına taşıyor, hem de denizden bakıldığında yapılar içinde yer aldıkları doğanın bir parçası olarak görünüyor.

DOKU

Genel yaklaşımın bir parçası olarak benimsenen parçalı yapı dili, kullanılan doğal ve dokulu malzeme paleti ile zenginleştirildi.

Farklı renk ve dokulara sahip olan doğal taşlar, doğal ahşap ve çıplak beton, bu paletin ana malzemeleri olarak ortaya çıktı.

Nef Gölköy projesi için yapılacak peyzaj düzenlemesi, projenin genel başarısı açısından olmazsa olmaz bir unsurdur.

Herman Salm

PEYZAJ TASARIMI

Mevcut peyzaj özellikleri ve Bodrum’a has eşsiz konumu nedeniyle seçilen saha, hem geniş bir koy manzarasına sahip, hem de çam ve zeytin ağaçlarıyla dolu açık bir ormanlık arazinin içinde yer alıyor.

Peyzajda öncelikli unsur, bu projeyi kendi peyzaj özelliği oldukça güçlü olan komşu sahalarla bütünleşik bir hale getirmek için mevcut peyzajı korumak ve iyileştirmek. Proje, görsel açıdan bütünlüğü sağlayabilmek için bu peyzajın içerisine uyumlu bir şekilde dahil oluyor. Gerek proje tasarımında gerekse evlerin ve erişim yollarının yerleşiminde, mevcut ağaçların korunması için azami özen gösteriliyor.

TANITIM FİLMİ

GALERİ