Dekorasyonda Jazz Ruhu: Müziği Yaşam Alanında Hisset

Jazz, 20. yüzyıla damgasını vurmuş ve bir dönem tüm dünyada popüler olmuş bir müzik türü. Günümüzde etkileri devam eden ve özgürlüğü simgeleyen bu müzik türünü yaşam alanlarınıza taşıdık.

Müzik, yaratıcılığımızı tetikleyen ve mutluluk veren bir sanat dalı. Gündelik hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan müzik, aynı zamanda kendimizi ifade etme biçimlerinden de biri. Dinlediğimiz müziğe göre tarzımız değişebiliyor. Evlerimizde, gittiğimiz kafelerde ya da sokaklarda müziğin yön verdiği hayatlar yaşıyoruz. O nedenle bu yazımızda müziği bir yaşam biçimine dönüştüren kişiler için tarihi oldukça eskiye uzanan jazz müzik ruhundan bahsedeceğiz ve jazz tarzı ev dekorasyonu önerilerinde bulunacağız. Öncelikle jazz müzik nasıl ortaya çıktı, biraz bahsedelim.

Jazz Nedir: New Orleans’ın Yükselişi

Bourbon caddesi

Jazz müzik, 19. yüzyılın sonlarında ABD'nin New Orleans şehrinde ortaya çıkmış ve Afrika asıllı siyahi Amerikalılar tarafından yaratılmış bir müzik türü. Afrika kökenli bu müzik türü, blues ve ragtime gibi türlerin devamı niteliğinde.

Renkli bir alt kültür olarak ortaya çıkan bu müzik türü, 1920'lerde New York, Los Angeles, Chicago gibi metropollere sıçramış ve oradan tüm dünyaya yayılarak bir akım yaratmış. Bir dönem hayli moda olan jazz müzik; romanlara, filmlere konu olmuş, olmaya da devam ediyor. Günümüzde hala ciddi bir dinleyici kitlesine sahip bu müzik türü, mekanlarda da yaşamaya devam ediyor.

Ev Dekorasyonunda Jazz: Özgür ve Cesur Dokunuşlar

ev dekorasyonu

Jazz müziğin ruhunda özgürlük çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bir isyanı da simgeleyen jazz müzik; duyguları açığa çıkaran coşkulu ritimleri, doğaçlama bölümleri, farklı enstrümanları ve yenilikçi stilleriyle dikkat çeker.

Jazz ruhunun yaşam alanlarına yansıması da bu şekildedir. İç içe geçen farklı renkler, asimetrik parçalar, özgürlüğü simgeleyen dekoratif ögeler evlerimizdeki jazz ruhunu belirleyen detaylardır. İsterseniz şimdi, örneklerle detaylandıralım.

Metal ve Deri Malzemeler

Deri koltuklar

Jazz her ne kadar dinamik, akıcı ve özgür bir müzikal yapıya sahip olsa da içerisinde elegant bir taraf vardır. Bu elegant tarafı öne çıkarmak için metal ve deri kombinasyonlarından faydalanabilirsiniz.

Özellikle mobilyalarda kullanabileceğiniz deri formlar ile parlayan yüzeyler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda konforu da simgeleyen deri mobilyalar ile bakır ya da metal aksesuarları birleştirerek klas bir görünüm yakalamak da mümkün.

Dekorasyonda Büyük Parçalar

Büyük mobilyalar

New Orleans'ta doğan jazz müzik oldukça özgün ve ayrıksı bir tür. Bu nedenle içerisinde abartıyı ve gösterişi de taşır. Yani jazz ruhunu evlerinize taşırken dekorasyonda büyük parçalara gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz.

Örneğin salonunuzun ortasında kullanacağınız büyük bir retro halı ya da duvarlarınızda sergileyeceğiniz büyük ebatlı tablolar, jazz stiline çok yakışır.

Endüstriyel Ürünler

Endüstriyel tasarım

Jazz müziği yaşam alanınıza taşırken dikkat edebileceğiniz bir başka detay da endüstriyel ürünlerin kullanımı. "Steampunk" ismi verilen akım, jazz ruhuna oldukça yakışır. Bilim kurgunun geç türlerinden birisi olarak kabul edilen bu akım, 1980'li yıllarda ortaya çıkmış. İngiltere'nin Victorian Dönemi'nden esinlenen bu tarz, analog bir dünyayı simgeler.

Mekanik parçalarla dikkat çeken steampunk, jazz müziğin nostaljik tarafına oldukça uygundur. Aydınlatmada, mobilya detaylarında ya da saatlerde steampunk kültüründen yararlanabilir ve evinize estetik dokunuşlar yapabilirsiniz.

Plaklar, Figürler ve Enstrümanlar

Plaklar

Jazz ruhunu yaşam alanlarınıza taşırken olmazsa olmaz koşullardan biri de o müzikle ilgili ikonik isimlere ait parçalardır. Miles Davis, John Coltrane, Duke Ellington, Louis Armstrong, Charlie Parker gibi jazz efsanelerinin plaklarını evinizde sergileyebileceğiniz gibi jazz kültürüyle özdeşleşmiş isimlere ait figürleri ya da farklı tipteki enstrümanları da evinizde gözler önüne sererek dekoratif şekilde kullanabilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Dadaizm Nedir: Kuralsız ve Özgür Bir Sanat Akımı içeriğimize geçebilirsiniz.

13.03.2020 - Dekorasyon
Trendler, Dizayn, Dekorasyon