Doğayla İletişim Kurmayı Öneren İskandinav Felsefesi: Friluftsliv Nedir?

Friluftsliv felsefesi İskandinavya’da ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış bir akım niteliğinde. Bu yazımızda eski bir Nordik yaşam biçimi olan Friluftsliv’i sizin için inceledik.

Bir tapınaktır doğa, sütunları canlı

Anlaşılmaz sözler duyulur zaman zaman

Sembol ormanları içinden geçer insan

Tanıdık bakışlar süzer gibidir sizi…

Charles Baudelaire

İskandinav ülkelerinin her yıl yayımlanan “Dünyanın En Mutlu Ülkeleri” listelerinde daima üst sıralarda yer aldığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Peki, sizce bunun tek sebebi bu ülkelerdeki refah seviyesinin yüksekliği mi?

Bu soruya cevabımız “Hayır, tek etken bu değil.” şeklinde. İskandinav kültürü, doğayla iç içe bir yaşamın dünya üzerindeki merkez noktalarından biri konumunda. İskandinav yaşam tarzı içerisindeki insanların mutlu, huzurlu ve üretken olmasının altında da bu doğayla iç içe olma felsefesi çok önemli bir noktada yer alıyor.

Yapılan araştırmalar da dışarıda vakit geçirmenin ve açık havada yaşamın zihinsel ve ruhsal sağlığımız açısından çok güçlü bir yenileme sağlayabileceğini gösteriyor. Doğanın iyileştirici ve yenileyici gücünün farkındalığına varan İskandinavlar gibi biz de Çamlıtepe Projesinde doğayla iç içe bir ortam sağlamaya çalıştık. İskandinav yaşam sanatı Hygge ve Lagom gibi anlayışlardan sonra şimdi de köklerini Norveç'ten alan Friluftsliv felsefesiyle ışıldıyorlar.

Bu yazımızda size Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi Friluftsliv'i anlatacağız. Hazırsanız İskandinavya'nın huzur veren doğasına doğru yola çıkalım.

Friluftsliv Ne Demek?

Friluftsliv kavramı ilk olarak 1859 yılında Norveçli dünyaca ünlü oyun yazarı ve şair Henrik Ibsen'in kaleme aldığı På Vidderne (Yüksekte) isimli şiirde karşımıza çıkıyor. Ibsen'in sessizliğin, sakinliğin ve temiz havanın zihni berraklaştırmasını tanımlamak için kullandığı friluftsliv'in İngilizce karşılığı "free air life", yani Türkçesiyle “açık hava yaşamı”.

Açık hava hayatı felsefesinin temelinde, doğayla etkileşime geçmek, doğayla başbaşa olmak, doğal güzellikleri takdir etmek ve doğaya yakın olmak yatıyor.

Hatta İskandinav topraklarında bu felsefenin mimari bir yansıması olarak dağ tepelerine, nehir kenarlarına, yeşilliklerin ortasına inşa edilmiş birçok minik kulübe bulunuyor. İnsanlar bu kulübeleri, doğada kendi başlarına zaman geçirmek istediklerinde kullanıyorlar.

Açık Havada Yaşam: Bir Nordik Geleneği Açık havada yaşam

Nordiklerde çok eskilere uzanan bir gelenek. Kültürlerinde doğa aktiviteleri ve yürüyüşleri, kamp, mantar toplama, arıcılık gibi uğraşlar çok eski zamanlardan beri hayatlarının bir parçası olmaya devam ediyor. Çamlıtepe Projesinde de doğa aktiviteleri ve yürüyüşleri için bir doğal yaşam hattı oluşturduk.

Yaklaşık 10 milyon nüfusu olan İsveç'te, Friluftsliv felsefesine bağlı 25 kâr amacı gütmeyen dernek var. Bu 25 derneğin de toplamda 1.7 milyon civarında üyesi bulunuyor.

Peki, mutlu eden ve huzur veren bu kültürü yaşam alanlarınıza nasıl yansıtabilirsiniz?

Evinizde Yeşil Alanlar Yaratın

Evinize doğanın çekiciliğini küçük ölçekli şekilde de olsa yansıtabilir, huzur veren köşeler yaratabilirsiniz. Bunun için de yaşam alanlarınızdaki uygun köşelere bitkiler yerleştirebilirsiniz. Bu zamana kadar evinizde bitki bakmamış olabilirsiniz; ama çok önemli değil, denemekten çekinmeyin.

Tabii bitki bakmak demek, onu her gün kontrol etmek, aldığı ışığı ve su miktarını gözlemlemek demek. İlk etapta zorlanacağınızı düşünüyorsanız daha az su ihtiyacı olan, bakımı daha kolay olan succulent (sukulent) türleri arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Meditasyon Köşesi Hazırlayın

Kalabalık, gürültülü ve trafik sorunu olan metropollerde yaşamak ister istemez negatif enerjiyle yüklenmemize yol açıyor. Dolayısıyla gündelik hayatımızda bu stresten uzaklaşabileceğimiz ve arınabileceğimiz rahatlama alanlarına ihtiyacımız artıyor.

Evinizde meditasyon yapabileceğiniz özel köşeler yaratırsanız friluftsliv felsefesine uygun hareket etmiş olursunuz. Friluftsliv felsefesinde kendinizle baş başa kalacağınız rahatlama anları çok önemli.

Dekorasyonda Rahatlığı Tercih Edin

Evinizdeki balkon, teras, veranda ya da bahçelerde açık havaya uygun, ruhunuzu dinginleştirecek keyifli ve rahat oturma köşeleri yaratabilirsiniz. Açık havayı hissedeceğiniz bir ortamda yumuşak minder ve yastıkları tercih edebilir, yağışlı günlerde içeriye kolayca alabileceğiniz sehpalarla konfor alanınızı daha da yukarı seviyeye çıkarabilirsiniz.

22.10.2019 - Nef Keşif
Kültür, YaşamVeGelişim, Trendler