Eski Bir Çin Öğretisi: Yaşam Alanınızda Feng Shui İnceliği

Bir Uzak Doğu felsefesi olan Feng Shui, bulunduğumuz ortamla uyum içinde yaşama sanatıdır. Çin’den tüm dünyaya yayılan bu öğretiyi sizin için inceledik.

Feng Shui kavramı uzun yıllardır gündelik hayatımızın ve yaşam alanlarımızın bir parçası konumunda. 5 bin yıllık bir geçmişi olan bu yaşam öğretisi, en yalın haliyle rüzgar ve suyun yaydığı enerjiyi yaşam alanlarının içine taşıyabilme tekniği olarak değerlendiriliyor.

Feng Shui felsefesi, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı şekilde hareket eden kozmik bir enerji olduğunu savunuyor ve yaşanılan ortamla yani doğayla uyumlu olmanın gerekliliğini vurguluyor.

İnsan hayatına sağlık, huzur, şans, mutluluk katmak için kullanılan bu kadim öğreti sayesinde siz de pozitif bir enerjiyle dolabilirsiniz. Bu yazımızda size evinizde uygulayabileceğiniz Feng Shui dekorasyon önerileri sunacağız. Ancak unutmamanızda fayda var, bu yaşam tarzını doğru uygulayabilmek için öncelikle tüm olumsuz düşünceleri zihninizden atmanız ve bu işe inanmamız gerek.

Feng Shui Ev Planı: Yaşam Enerjisiyle Uyumlu

Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, doğadaki renkleri ve yaşam enerjisini, ortamla uyumlu hale getirmek demek. Bu düşünce sistemine göre her rengin ve her eşyanın bir enerjisi var. Mesele bu enerjiyi doğru kullanmak ve yaşama yansıtabilmekten geçiyor.

Mobilya seçimleriniz, dekorasyon tercihleriniz ve kullandığınız aksesuarlar evinizin enerjisinde önemli bir rol oynuyor. Nef Projelerinin çoğunda olduğu gibi Bahçelievler Projesi ve Çamlıtepe Projesinde gerçekleştirdiğimiz mobilya ve renk seçimlerinin bu felsefeye uygun olduğu görebilirsiniz. Sizin de evinize yaşam enerjisi olarak adlandırılan "Chi'yi" şu şekillerde davet edebilirsiniz.

Renklerin Gücünü Kullanın

Feng Shui renkleri evinizin enerjisinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin siyah çok stilize ve klas bir renk olmasına rağmen yaşam alanınızda çok kullanıldığında Feng Shui açısından negatif bir enerji taşıyabilir. Bu nedenle siyah mobilyalarınızı ya da eşyalarınızı farklı renklerle dengeli şekilde kombinleyebilirsiniz.

Beyaz ise pozitif enerjiyi çekmek açısından en doğru renklerden biridir ancak beyaz tonlarının da çok baskın olmamasına dikkat etmelisiniz. Feng Shui açısından renklerin uyumu çok önemlidir. Evinizde birbiriyle uyumlu şekilde kullanabileceğiniz bazı renklerin anlamları şu şekilde:

● Kırmızı: Ataklığı, canlılığı ve romantizmi çağrıştırır; ancak fazlası öfkeyi davet eder. O yüzden kırmızı tonlarını kullanırken dikkat etmelisiniz.

● Turuncu: Dışa dönük, heyecan verici, dinamik ve dikkat çekici bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu, gösterişin ve görkemin rengidir.

● Sarı: Işığın, sevincin, üretimin ve verimliliğin rengidir. Sevinç, coşku ve ilham vericidir.

● Mavi: Gökyüzünün, geniş ufukların, denizin simgesidir. Sakinleştiren ve huzur veren bir renktir.

● Yeşil: Doğanın, baharın rengidir. Güven ve huzur verir.

Boş Alanlar Bırakın

Evinize pozitif bir enerji getirmek istiyorsanız boş alanlar bırakmaya özen gösterin. Evinizin büyük ya da küçük olması önemli değil. Yaşam alanınızdaki fazlalıklardan kurtulun ve huzur veren köşeler yaratın.

Evinizin Girişi Ferah Olsun

Giriş bölümü, ev hakkında fikir veren ve ilk izlenimi yaratan alandır. Bu alanın temiz ve bakımlı olmasına dikkat etmelisiniz. İçeri girme isteği uyandıran, ferah ve davetkar bir giriş oluşturmaya özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca Feng Shui öğretesine göre giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam olmamalıdır, çünkü bunlar olursa gelen enerji eve girmeden geri döner.

Mutfağınız Derli Toplu Görünsün

Feng Shui felsefesi açısından mutfağın düzenli olması çok önemli bir detaydır. Bu öğretide mutfağa bereket getireceğine inanıldığı için açıkta, masa üstünde veya tezgahta bozulmayacak yiyecekler de bulundurulmalıdır. Bunlar kase içindeki meyveler ve cam kavanozlardaki kuru gıdalar olabilir.

Soft House Fikrini Uygulayın

"Soft" İngilizcede yumuşak anlamına geliyor. Genellikle yumuşak eşyaların kullanıldığı ev dekorasyonlarına verilen isim ise "soft home decoration" olarak ifade ediliyor. Koltuklarınızın üzerine yumuşak battaniyelerle yastıklar atın ve yerlere yumuşak yüzlü minderler serin.

Doğal Işıklar Kullanın

Gün ışığı rengine yakın doğal ışıklar kullanabilirsiniz. Odalarınızın ne çok parlak ne de çok karanlık olmasına özen göstermelisiniz.  Ayrıca eviniz Bahçelievler Projesi’ndeki gibi gün ışığını iyi şekilde alıyorsa bu enerjinin evinize girmesine özellikle dikkat etmelisiniz. 

Doğru düzenlemeler ve dokunuşlarla dekore edilmiş mekanlar, doğru enerji yayar. Bu yazımızda size Feng Shui felsefesine göre nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Küçük Ölçekli Yaşam Alanlarını Daha Ferah Bir Hale Getirmek yazımıza geçebilirsiniz.

12.11.2019 - Nef Keşif
YaşamVeGelişim, Trendler, Dekorasyon