Rustik Dekorasyon Stili Nedir, Nasıl Yapılır?

Rustik ev dekorasyonu, çağımızın dekorasyon trendlerinden biri konumunda. Günümüzde modern şehir yaşamında da sıklıkla kullanılmaya başlanan rustik stili sizin için inceledik.

Rustik dekorasyon; içerisinde doğallık ve nostaljik unsurlar barındırması sebebiyle son yıllarda ülkemizde hayli moda. Özellikle doğanın bir yansıması gibi görünen rustik stil, yaşam alanlarına huzur ve rahatlık getiren cinsten. Peki; rustik dekorasyon nedir, nasıl yapılır?

Kırsal yaşamı temsil eden bu tarzda yoğun bir şekilde ahşap kullanılıyor ve el yapımı ürünler ön plana çıkıyor. O yüzden stresli ve yorucu bir iş hayatınız varsa rustik dekorasyon stili tam size göre. Rustik mobilyalar ve malzemeler ile kendinizi bir dağ evinde gibi hissetmeniz mümkün.

Bu yazımızda size kendinizi doğal yaşamın bir parçası gibi hissetmenizi sağlayacak rustik ev dekorasyonundan ve inceliklerinden bahsedeceğiz. Haydi gelin, biraz rahatlayın.

Rustik Tarzı Dekorasyon: Doğayla Bütünleşmenin Yolu

Rustik dekorasyonun amacı; doğayla bütünleşilen ve huzur veren yaşam alanları yaratmak. Özellikle Avrupa'daki kırsal bölgelerde sıkça görülen rustik tarzı, günümüzde büyük şehirlerdeki evlerde de kendine yer bulmaya başladı.

Toprak tonlarının ön plana çıktığı ve saf ağaç kullanımıyla dikkat çeken bu stil ile evinize tabiat atmosferi getirebilirsiniz. Rustik dekorasyon malzemeleri olarak da işlenmemiş ham odunlar, eskimiş tablolar, örgülü ürünler, hasır sandalyeler, desenli kilimler ve eskitme gibi görünen çeşitli aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Rustik Tarzı Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

Rustik dekorasyon, doğada bulunan ham maddelerin modern malzemeler ve objelerle bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Bu stilin sadece eski dokulardan ve ögelerden oluştuğu düşüncesi ise doğru değildir. Rustik ev dekorasyonu yapmak için önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Ahşabın Çekiciliğini Kullanın

Rustik dekorasyonun olmazsa olmazı ahşap kullanımıdır. Son yıllarda ahşabın dekorasyonda ön plana çıkması, her geçen gün daha fazla kişinin ahşap odaklı stillere yönelmesine yol açmış durumda.

Rustik stilde evin her bölümünde ahşaptan yapılmış bir şeyler karşınıza çıkar. Boyanmış, verniklenmiş ya da özel formlar kazandırılmış kaplama ahşaplar bu tarzın temelini oluşturur.

Antika ve Eski Eşyalar Kullanın

Yaşam alanınızda rustik bir atmosfer yaratmak ve doğal bir estetik görünüm yakalamak için pahalı mobilyalar satın almanız gerekmiyor. Kullandığınız ahşap formları tamamlayacak eski ve antik objeler tercih edebilirsiniz. Eskicilerde ya da antika eşya satan mağazalarda bu tarz objeler ve aksesuarlar bulmak mümkün.

Seramik, Mermer ve Doğal Taşlara Yer Açın

Rustik stilde yaşam alanınızı seramik, mermer ve doğal taşlar kullanarak çeşitlendirebilirsiniz. Özellikle doğal taşları evinizin farklı köşelerinde kullanabilir ve bir doğa esintisi yaratabilirsiniz. Mermer yüzeyli sehpa tercih edebileceğiniz gibi seramik vazolar, heykeller ve duvar süsleriyle de yaşam alanınızı renklendirebilirsiniz.

Modern Olmaktan Çekinmeyin

Rustik tarzı ev dekorasyonu ile ilgili bilinen yanlışların başında, rustik stilde modern dokunuşlara yer olmadığı düşüncesi gelir. Ancak bu görüş doğru değildir. Rustik tarz içerisinde modern ögeleri ham ağaçlar, stilize ahşaplar, doğal taşlar ve mermerler ile harmanlayabilirsiniz.

Özellikle salonunuzda ve mutfağınızda modern dokunuşlar yapabilirsiniz. Örneğin ağaçtan yapılmış bir masayı modern sandalyelerle tamamlayarak eklektik bir tarz geliştirebilirsiniz.

Şömine ile Dekorasyonu Tamamlayın

Rustik dekorasyonun öne çıkan unsurlarından biri de şöminelerdir. Özellikle kış dönemlerinde şömine görünümü ve kullanımı, yaşam alanlarına farklı bir hava katar. Ancak her mutfak ya da her salonda şömine kullanmak mümkün değildir. Dolayısıyla yaşam alanınızda şömineye uygun bir alan yoksa bu görüntüyü elde etmenizi sağlayacak yapay şömine görünümlü sobalardan da kullanabilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Değişen ve Dönüşen Dünya: İnsan Odaklı Tasarımın Önemi” içeriğimize geçebilirsiniz.

15.01.2020 - Dekorasyon
Dekorasyon