Doğadan Esinlenin: Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country tarzı dekorasyon doğanın huzur veren çekiciliğini yaşam alanlarınıza yansıtır. Bu yazımızda country tarzı dekorasyonun inceliklerini ve nasıl yapılacağını işledik.

Kendinizi eski Amerikan filmlerinin içinde hissetmeye ve pastoral esintiler eşliğinde yenilenmeye ne dersiniz? Doğanın huzur veren ferahlığını duyumsamak için küçük bir kır ya da çiftlik evine taşınmanıza gerek yok.

Ekoseler, çiçekler ve renkli motiflerden oluşan country tarzı ile doğanın çekiciliğini yaşam alanınıza yansıtabilirsiniz. Hele ki nostaljik dokulara, ahşabın çekiciliğine ve eskitme mobilyaların görkemine dair bir özleminiz varsa country tarzı tam size göre. Nef City 82 Projesinde doğa ile country tarzı dekorasyonunuz birbirini tamamlasın!

Şehir hayatının stresli havasından kaçabileceğiniz ve kendinizi doğa içinde hissedebileceğiniz bir ev yaratmanıza yardımcı olalım mı? Haydi gelin, country stilinin inceliklerine bakalım.

Country Tarzı Dekorasyon Nedir?

Pastel renklerin ön planda olduğu, eskitme mobilyaların modernize biçimde kullanıldığı, doğal esintiler taşıyan ve yöresel çizgilerle bezenmiş stilize ev dekorasyonu türüne country tarzı denir. Özellikle sıradanlıktan sıkılmış kişiler için iyi bir alternatif olan country biçimi, doğanın harikalığının evlerdeki ferahlık veren bir yansıması.

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country tarzı ev dekorasyonunda doğal bileşenlerin kullanımı ve atmosfer yaratımı oldukça önemli. Metal parçaların yerine ahşap mobilyaların varlığı belirleyicidir. Country ev aksesuarları denilince aklımıza sepetler, çiçekler, renkli nesneler ve tüylü halılar gelmeli.

Ancak işin özü, yöresel motiflerle modern dokunuşları ahenkli bir şekilde birleştirebilmekten geçer. Bu tarzı evinizde uygulayabilmeniz için uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekilde:

●Büyük ve Nostaljik Mobilyalar

Son yıllarda minimalizm akımının trend olması dolayısıyla yere yakın mobilya tasarımları tercih ediliyor. Ancak country stili için daha eski ya da eskitme tarzda, nostaljik mobilyalar kullanmalısınız. Konforlu görünen, büyük ve yer kaplayan koltuk takımları bu tarzın olmazsa olmazıdır. Koltuk takımlarınızda çiçeklere ait desenler Nef City 82 Projesinde kullanılan sade dolaplarla beraber country tarzını evinize uygulamış olacaksınız.

●Toprak Tonlar

Koltuk takımlarınızı ve aksesuarları toprak tonlarında seçebilirsiniz. Pencerelerinizde de aynı tonlarda fon perdeler kullanarak ambiyansı destekleyebilirsiniz. Ayrıca doğa sevginizi dışa vuracak duvar kağıtları kullanabilirsiniz ve ahşap raflarla temayı zenginleştirebilirsiniz.

●Romantik Dokunuşlar

Country stilinde ferahlığı temsil eden beyaz rengi yumuşak çiçek desenleri ve toz pembe gibi renkler ile birlikte kullanabilirsiniz. Doğanın hisleri harekete geçiren esintisini lambader, vazo, yastıklar, duvar aksesuarları gibi ayrıntılara yansıtabilirsiniz ve country tarzı mobilyalar ile bir uyum yakalayabilirsiniz.

●Koyu Parkeler, Açık Renkte Duvarlar

Evinizde sıcak bir country atmosferi yaratmak için açık renkte duvarlar ve tavan renkleri kritik bir detaydır. Bu tarz ev dekorasyonunda duvarlarda beyaz ya da krem rengi tercih edilmelidir, parkeler ise kontrast yaratmak için koyu renkli olmalıdır.

●Sarkıt Lambalar

Bu tarzın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de ambiyansı tamamlayan hasır sarkıt lambalardır. Hasırdan ya da halattan tasarlanan farklı ve ayrıksı sarkıt lambalar kullanabilirsiniz.

Country Mutfak: Ahşabın Çekiciliği

Evin geneline hakim olan eski tarzda ahşap mobilya tercihlerini mutfak bölümünde de tamamlayıcı bir öge olarak kullanabilirsiniz. Ahşap renginde veya açık tonda seçilmiş mutfak masası, sandalyeler mutfağınıza ferah ve huzurlu bir görünüm sağlar.

Country Yatak Odası: Krem ve Beyaz Tercihi

Country tarzı bir yatak odası yaratmak için vintage mobilyalar hayli idealdir. Krem, bej veya beyaz tonlarının ağırlıkta olduğu bir ambiyans kurulabilir. Nevresim takımlarında ise dantel detaylı, pudra veya açık pembe bir kumaş tercih edilebilir. Ayrıyeten doğadaki canlılığı yansıtan vazo ve tablo kullanımı da hayli şık bir görüntü oluşturabilir.

Country Salon: Doğa ile Uyumlu

Country tarzı bir salonda 3 boyutlu ağaç, çiçek motifleri kullanılabilir. Bu sayede evin havası doğaya göz kırpacaktır. Ayrıca salondaki duvarlarda doğal taş döşemeleri kullanmak elegant bir tercih olacaktır. Taş döşemeler country tarzını fazlasıyla yansıtan bir uygulamadır ancak salonunuzda fazla eşya olmamasına dikkat etmelisiniz. Country bir salon için doğal ve sade bir ortam gereklidir. Parlak renklerden veya abartılı aksesuarlardan kaçınılmalıdır.

06.09.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, Mimari, Trendler