Akdeniz Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır: Sıcak Yaşam Alanları

Akdeniz tarzı ev dekorasyonu sakinlik veren, doğal ve konforlu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu içeriğimizde yaşam alanlarınıza Akdeniz ruhunu getirdik ve sizin için Akdeniz stilini inceledik.

Akdeniz'in huzur veren atmosferini, masmavi denizini ve yeşil alanlarını düşününce içinizi bir ferahlık kaplıyor, değil mi? Beyaz ile mavinin harikulade uyumunu yaşam alanlarınıza taşımaya ve Akdeniz esintilerini her daim yaşamaya ne dersiniz?

Akdeniz tarzı ev dekorasyonu; Yunanistan, İtalya, İspanya ve birçok Kuzey Afrika ülkesinde sıkça görülen bir stil. Bu yazımızda sizi Akdeniz coğrafyasının doğal ve huzurlu alanlarına doğru götürecek, denizin esintisini evinizde hissetmenizi sağlayacağız.

Akdeniz Tarzı Dekorasyon: Mutluluk Veren Sıcak Yaşam Alanları

Akdeniz tarzı ev dekorasyonu, isminden de anlaşılacağı üzere Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin geleneksel mimarisinden, bitki örtüsünden ve kültürel özelliklerinden ilham alıyor. Akdeniz stilinde doğal ahşap yüzeyler, beyaz duvarlar, Ege usulü mavi cepheler, renkli seramikler, kırmızı kiremit çatılar, taş duvarlar ve çam ya da palmiye ağaçları en çok kullanılan dekorasyon ögeleri arasında.

Bu stilde zaman zaman klasik rustik dekorasyon detayları olabileceği gibi sade ve modern tasarımlara da rastlanabilir. İsterseniz biraz detaylandıralım ve yaşam alanınız için örnekler verelim.

Beyaz ile Mavinin Dinginlik Veren Uyumu

Akdeniz tarzı ev dekorasyonunda beyaz ile mavinin rahatlatan ve dinginlik veren uyumu olmazsa olmazdır. Bu renklerin birlikteliği size Ege kıyılarını, denizden püfür püfür esen rüzgarı, tatil anlarını hissettir.

Beyaza eşlik eden maviyi ve tonlarını her yerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Koltuk, halı, aksesuarlar ve kırlentlerde tercih edeceğiniz mavi tonları ile stili ve konforu aynı anda yakalayabilirsiniz.

Taş Duvarlar, Ahşap Tavanlar

Taş duvarlar; Akdeniz stilinde hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda sıkça görülen ve hayli popüler olan dekorasyon unsurlarından. Türkiye'nin ve Yunanistan'ın Ege kıyılarında bulunan eski taş yapılar, bu tip duvarların Akdeniz tarzı ile anılmasının da en önemli etmenidir.

Eski zamanlarda bu tip duvarlar, yöreye özgü taşlarla inşa edilirmiş. Günümüzde bu durum eskisi kadar yaygın olmasada taş duvar kullanımı fazlasıyla popüler. Ayrıca Akdeniz stilinde ahşap tavanlar da dokuyu tamamlayıcı bir öge olarak sıkça karşımıza çıkar.

Terakota Zeminlerin Göz Alan Güzelliği

Akdeniz tarzı ev dekorasyonunda en sık karşımıza çıkan detaylardan biri de pişmiş topraktan yapılan ve terakota (terracotta) ismi verilen zemin karolarıdır. Özellikle Portekiz ve İspanyol tipi yapılarda karşımıza çıkan terakota zeminler yer yer çinili seramik fayanslarla da kombinlenir ve ortaya göz alıcı bir güzellik çıkar.

Ferforje Detaylar

Ferforje korkuluk, pencere demiri, masa ve sandalye gibi unsurlar Akdeniz ruhunu yansıtan güzel detaylardır. Bu detaylarda asma yaprağı, üzüm, zeytin dalı gibi Akdeniz temasını ifade eden geleneksel motifler de sıklıkla kullanılır ve dokuyu tamamlar.

Ayrıca bu stile özgü olan taş duvarları, taş zeminleri ve seramik küpleri ferforje detaylar ile birleştirerek hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Panoramik Geniş Pencereler

Akdeniz stilinin dikkat çeken özelliklerinden biri de dışarıdaki manzarayı evin içine davet eden geniş pencereler ve boydan boya uzanan cam kapılar. Bu tür geniş pencereler ya da cam kapılar sayesinde iç mekan ile dış mekan arasındaki ayrımı yok edebilir ve kendinizi ferahlık veren Akdeniz kıyılarında gibi hissedebilirsiniz.

Ayrıca geniş pencere ve cam kapılar sayesinde doğal gün ışığından daha uzun saatler yararlanma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz. Akdeniz stilini yaşam alanlarınıza nasıl uygulayabileceğinizi anlattık, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Yaşam Alanınızda Bohem Tarzı Dekorasyon: Rahatınızı Bozmayın” başlıklı içeriğimize geçebilirsiniz.

14.02.2020 - Dekorasyon
Dekorasyon