Tasarım Kavramına Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler

Sinema içinde ayrı bir yeri olan ve çeşitli alt türlere ayrılan belgesel filmler, ilham bakımından üzerimizde derin etkiler bırakabiliyor. Bu yazımızda sizlere tasarım, yaratıcılık ve reklamcılık gibi konularda farklı görüşler kazandırabilecek bir seçki yaptık.

“Sinema, filmler ve sihirin yakından ilişkili olduğunu düşünüyorum. İlk film çeviren insanlar sihirbazlardı.”

Francis Ford Coppola

Bazı filmler üstümüzde hiç silinmeyecek türden etkiler bırakırlar ve hayatımızı dönüştürürler. Usta yönetmen Francis Ford Coppola'nın da bahsettiği gibi sinemanın, filmlerin belki de en etkileyici yanı izleyicinin hayatına ve hayata bakış açısına yaptığı bu sihirli dokunuşlardır.

Hayata bakış açımızı değiştirmek gibi bir yetkiye sahip olan filmler, bizlere farklı bir gözle etrafımızı inceleme fırsatı sunarlar. Senaristlerin, yönetmenlerin kurduğu dünyalar üzerinden bakmaya çalışırız ve anlamaya çabalarız.

Sinemasal bir yöntem olan belgesel filmler ise içerdiği konu bütünlüğü ve gerçeğin yeniden kurgulanışıyla bizlere yeni görsel, işitsel imkanlar sağlar. Gerçekliği yaratıcı boyutta ele alan ve her kesimden seyirciye ulaşan belgesel filmler, bizi duygusal açıdan besleyip gözlem gücümüzü daha duyarlı şekilde kullanmaya teşvik eder.

Bu yazımızda tasarım kavramına bakışınızı ve algılama biçimlerinizi değiştirebilecek en iyi belgesel filmleri listeleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

1. Design Is One: The Vignellis (2012)

İtalya'da dünyaya gelen Massimo ve Lella Vignelli çifti, dünyanın en ikonik ve ünlü tasarımcılarından. Hatta uzun kariyerleri boyunca mottoları da "Eğer bulamıyorsanız tasarlayın." olmuştur.

Film yapımcısı Kathy Brew tarafından 2012 yılında çekilen "Design is One: Lella & Massimo Vignelli" belgeseli, Vignelli çiftinin benzersiz düşünme biçimlerini ve yaratıcılıklarını incelikle anlatıyor. Tasarım filmleri denince akla ilk gelen yapımlardan biri olan film, grafik ve tasarım üzerine her şeyi kapsıyor. Bu filmi izledikten sonra görme ve algılama biçiminiz sonsuza kadar değişebilir.

2. Art & Copy (2009)

Art & Copy, reklamcılık ve yaratıcılık üzerine dünyada en çok tartışma yaratan belgesellerden biri konumunda. Hype!, Scratch ve Surfwise gibi özgün işleriyle tanınan belgesel yapımcısı Doug Pray tarafından çekilen film, çağımızın en ünlü ve en etkili reklamcılarının yaratıcılığını gözler önüne seriyor.

Zamanında Sundance Film Festivali'nde de büyük yankı uyandıran belgesel, reklam sektörünün gerçek anlamda ortaya çıktığı 1960’lı yıllara uzanıyor ve “Yaratıcılık Devrimi”nin reklama hayat veren asi çocuklarına odaklanıyor. Eğer yazmaya ilgi duyuyorsanız ve reklam konusunda meraklıysanız bu belgesel film tam size göre.

3. Eames: The Architect and the Painter (2011)

Mimar ve tasarımcı Charles Eames ile sanatçı olan eşi Ray Eames, hayatları boyunca yarattıkları sayısız eser ve ilham veren kişilikleriyle modern mimari, sanat ve mobilya tasarımı gibi alanlarda kendilerine çok önemli bir yer edindiler.

Eames: The Architect and the Painter belgeseli, ikonik Eames çiftinin 40 yıllık sanatsal ortaklığına ve yaşam hikayesine odaklanıyor. Çifti anlatan bu güçlü film, yakın dostları, iş arkadaşları ve uzmanlarla yapılan röportajlar ve arşiv malzemeleriyle Eames’lerin yaşamına ışık tutuyor.

4. Helvetica (2007)

Tasarım dünyasının en bilindik fontlarından biridir Helvetica. Bu kadar sevilmesinin ve kullanılmasının sebepleri arasında ise sade, anlaşılır ve stilize olması yatar. İlk olarak 1950'li yıllarda Max Miedinger ve Eduard Hoffman tarafından İsviçre'de tasarlanan font, Amerikan pazarına açılırken Latincede İsviçreli anlamına gelen Helvetica ismini almış. Günümüzde de dünya çapında birçok marka tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Gary Hustwit tarafından 2007 yılında bu fontun 50. yılına özel şekilde çekilen belgesel filmde küresel görsel kültür, tipografi ve grafik tasarım yolculuğuna çıkılıyor.

5. The Visual Language of Herbert Matter (2010)

Herbert Matter, İsviçre doğumlu bir fotoğrafçı ve avangart bir grafik tasarımcıydı. Yenilikçi ve deneysel çalışmaları ile ünlenen sanatçı, grafik tasarımının kelime haznesini şekillendirmeye de yardımcı oldu.

Reto Caduff tarafından çekilen The Visual Language of Herbert Matter belgeselinde, sanatçının çağımız yaşamıyla nasıl ilişki kurduğu anlatılıyor. Tasarım ile ilgili filmler açısından önemli olan yapım, güzel sanatlara yeni anlamlar kazandıran bir sanatçının yarattığı dili inceliyor.

Bu önerimizle yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek isterseniz Sinema ve Mimarlık Etkileşimi: Tasarım Temalı Filmler yazımıza geçebilirsiniz.

Görsel Kaynakları:

Design Is One: The Vignellis (2012)

Art & Copy (2009)

Eames: The Architect and the Painter (2011)

Helvetica (2007)

The Visual Language of Herbert Matter (2010)

18.11.2019 - Kültür Sanat
YaşamVeGelişim, Sanat, Kültür