Fütürizm ve Fütürist Mimari Nedir: Dünyada Ezber Bozan Yapılar

Fütürizm çağımızın trend kavramlarından. Modern şehir yaşamını etkileyen bu sanat akımını ve mimari yansımalarını sizler için inceledik, dünyadaki fütürist yapılara göz attık.

20. yüzyılın başında ortaya çıkan Fütürist akım, edebiyattan görsel sanatlara ve tasarıma kadar birçok alanı etkileyen, değiştiren önemli bir fenomen. Yaşadığımız dönem itibari ile de günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız bu kavram, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi.

 

Bu yazımızda teknoloji ve bilim ile bağlantılı olan fütürizm kavramını inceleyeceğiz ve dünya çapındaki ilham veren fütüristik mimari örneklerine göz atacağız. Düz ve yalın tasarımların aksine dinamik ve hareketli formlara sahip fütüristik yapılara bakmaya hazır mısınız? Tabii önce fütürizmin ortaya çıkışından biraz bahsedelim. 

Fütürizm Nedir? 

Fütürizm; Latin dillerindeki "futur", "futura" kelimelerinden gelir ve Türkçe karşılığı da gelecektir. İlk olarak İtalyan şair Flippo Tommaso Marinetti tarafından 1900’lerde kullanılan ve İtalya'da resim, heykel ve edebiyat alanlarında ortaya çıkan bu akım, geçmişe, şimdiki zamana ve geleceğe ait izlenimleri aynı anda ifade etmeye çalışır. 

Fütürizm felsefesi gereği protest bir sanat akımı olarak ortaya çıkmıştır. Gelecek ile ilgili her şeyi; sosyolojik, psikolojik, ekolojik ve teknolojik açıdan irdeleyen bu akım, aynı zamanda bir disiplindir. Hedefi ise insanlık açısından sürdürülebilir ve yenilikçi bir gelecek oluşturabilmektir. Tanınmış fütürist sanatçılar arasında ise Giacomo Balla, Umberto Boccioni, David Burliuk, Vladimir Mayakovsky, Ardengo Soffici gibi isimler yer alır. 

Bu akım teknolojinin gücünü somutlaştıran modern şehirler sayesinde mimarlık ve tasarım alanında da kendini göstermiştir. 

Fütürist Mimarinin Özellikleri: Dinamik Yapılar 

Fütürist mimarinin temel özellikleri arasında tasarımın akışı ve hareket gösterilir. Fütürist akım öncesinde tasarımlar yalın çizgilere sahipti ve kare veya dikdörtgen şeklindeydi. Fütürizm ise yapılarda benzersiz açıları, oval hatları, keskin kenarları, üçgenleri ve kubbeleri hayatımıza dahil etti.

Yapısal unsurlarını çevreden alan bu anlayış, hareketli formları ile yapıların sürekliliğini sağlayan bir ifadeyi vurgular. Teknolojik gelişmeleri sahiplenen bu akım; cam asansörleri, metal bileşenleri ve mekanik ögeleri de estetik bir biçimde kullanır. Gelin dünya çapındaki ilgi çekici  fütürizm örneklerine bakalım. 

 

1. Guggenheim Museum 

İspanya'nın Bilbao şehrinde bulunan Guggenheim Müzesi, çağdaş mimarinin en ikonik yapılarından biridir. İspanya'nın en büyük müzeleri arasında yer alan yapı, Guggenheim Vakfı'na aittir. Dekonstrüktivizm stili ile dünyadaki diğer benzer yapılara ilham kaynağı olan bu müze, sanatsal açıdan oldukça değerlidir.

 

2. Cybertecture Egg 

Cybertecture Egg(Siber Akıllı Yumurta), Hindistan'ın Mumbai kentinde bulunuyor. Dünyaca ünlü bir mimar olan James Law tarafından tasarlanan bu yapı, kendi kendine yeten bir organizma gibidir. Bir yumurtayı andıran bina, tasarım özellikleri arasında gökyüzü bahçeleri, PV güneş paneli çiftlikleri, akıllı cam cephe ve su geri dönüşüm sistemleri dikkat çekiyor.

Ekosistem ve yaşamın gelişimi gibi temalardan ilham alan yapı, tasarım ve inovasyon harikasıdır.

 

3. Kunsthaus Graz

Avusturya'nın Graz kentinde bulunan Kunsthaus Graz(Graz Sanat Müzesi), alışıldık müze tasarımlarının hayli dışında bir yapıya sahip. Geleneksel Graz mimarisine de hayli aykırı olan yapı, kentte “dost bir uzaylı” olarak anılıyor. 

Farklı yapı malzemeleri ve ezber bozan formu ile dikkat çeken sanat müzesi, şehrin merkezinde lekeli mimari olarak ifade edilen yenilikçi bir tarz ile ışıldıyor. Bu devasa bina, yansıtıcı mavi akrilik panellerden yapılmış organik bir tasarıma sahip.

 

4. Futuroscope

Futuroscope veya Parc du Futuroscope, Fransa'nın Poitiers şehrinde bulunan ve multimedyaya, görsel-işitsel tekniklere ve sinematografik detaylara dayanan bir eğlence parkı. Hayal gücünü ateşleyen bu tematik park, ziyaretçilerini fantastik dünyalara götürüyor.

1987’de kurulan parkın sloganı “geleceği ehlileştirmek.” Bu iddialı tavır parkın mimarisiyle de vurgulanmış ve park yerden bittiği izlenimi veren kristal, küp ya da yan yana dizili tüplerden oluşan tuhaf binalar şeklinde tasarlanmış. 

 

5. Galaxy Soho 

Çin'in başkenti Pekin'de yer alan Galaxy Soho, 2009-2012 yılları arasında inşa edildi. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan bu yapı, "sonsuz kıvrım" mantığından esinlenilerek yaratılmış. 

Çin’in simgelerinden biri olan bina, esasen bir eğlence ve alışveriş merkezi. 330 bin metrekarelik bir alana yayılan Galaxy Soho, bilimkurgu filmlerindeki uzay üslerini andırıyor. Yapının akışkan köprüleri ve koridorları ziyaretçilerde uzayda oldukları izlenimi uyandırıyor.  

 


 

18.12.2019 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, İnovasyon