Yeşil Güç: Sürdürülebilir Teraslar

Çevreci çözümler artık hepimiz için bir ‘önlemden’ ziyade ‘zorunluluk’ haline gelmiş durumda. Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel de bu zorunluluğun yarattığı farkındalık ile sürdürülebilir bir dünyanın ne kadar mümkün olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Her geçen gün artmaya devam eden dünya nüfusu, hesabı gittikçe zorlaşan tüketim - üretim taleplerini de beraberinde getiriyor. Her ne kadar teknolojiden büyük oranda destek alınsa da bu destek, söz konusu yeşil ve sürdürülebilir çözümler olduğunda genellikle rafa kalkıyor. Çünkü devreye yine doğaya zarar veren kaynaklar giriyor. Ancak elbette tablo bu denli karanlık değil. Bu tablonun aydınlık yanını görmek isteyen tasarımcı Marjan van Aubel, gündelik yaşam içerisinde bir trend haline dönüşebilecek, son derece fonksiyonel ve çevreci projesiyle yepyeni mimari yapılar öneriyor.

‘Kendin Yap’ (DIY) Felsefesi

Kapılıp gittiğimiz hobi dünyasının yakınlarında bir yerde, bütçelerin karşılayamadığı her talep için son günlerde sıklıkla tercih edilen bir çözüm var: Kendin yap (DIY) fikirleri. Mobilyalar, süslemeler,kıyafetler, internet deryasının sunduğu sonsuz çözümler ışığında bu felsefe ile her gün yeniden üretiliyor. Ev ekonomisini dengede tutmak ve daha ucuza mal etmek amaçlı atılan adımlar, farkında olmadan doğayı korumaya da yardımcı oluyor. Nasıl mı? Elbette ki üretim fazlasını kontrol altına alarak ve mevcut malzemelerle sürdürülebilirlik döngüsüne katkıda bulunarak. Özellikle şehir yaşamının gün geçtikçe daha da zor hale gelmesi, yeşil alanların azalması ve besinlerin doğallıktan uzaklaşmasıyla birlikte bu felsefe mutfaklara dek uzanmış durumda. Yenilebilir ev bitkilerinin bakımı, bu bitkilerin karışımıyla hazırlanan temizlik ya da kozmetik malzemeleriyle birlikte Kendin Yap önerileri artık yaşamımızın bir parçası haline geldi.

Enerjini Kendin Üret, Doğayı Koru!

Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel, işte bu felsefenin ışığında oluşturduğu yeni projesi ‘Power Plant’ (Enerji Santrali) ile bitkilerin tıpkı doğal ortamlarında olduğu gibi gelişirken aynı anda güneş enerjisi açığa çıkarabilmelerini sağlayan özel bir hidrofonik sera modeli sunuyor. Herhangi bir evin çatısına yerleştirilerek kullanılabilen bu özel yapı, gün içerisinde yeterli miktarda aldığımız güneş enerjisinin en etkin şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor. Böylece kendi kendini besleyebilen bu özel yapı, enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda bitki yetiştirebilmenize olanak sağlıyor. Aubel tarafından tasarlanan bu özel sistem, güneş ışınlarını %100 oranında kullanabilen solar panellerden yararlanıyor. Güneş pillerinden elde edilen bu enerji; besleyici azot, fosfor ve potasyum karışımını içeren suyun pompalanmasını sağlayan hidrofonik bir sistem dahil olmak üzere tüm seranın iç gücünü ve bakımını sağlamak üzere kullanılıyor. Bu sayede geleneksel bitki üretim ve yetiştirme yöntemlerine oranla %90 daha az enerji ve su harcanıyor.

Gece Gündüz Fark Etmez

Bu özel sistem aracılığıyla üretim gece de devam ediyor. Büyümeyi geliştirmek ve kontrol etmek için pembe ve mavi LED ışıklardan yararlanılıyor. Yaprakları büyümeye teşvik eden mavi ışık ve çiçeklenmeyi hızlandıran kırmızı ışığın bir arada kullanılmasıyla mevcut sistemin veriminin 4 kata kadar artırılması hedefleniyor.

2025 yılı itibariyle şehirlerde yaşayan insan sayısının 2,5 milyarı aşması bekleniyor. Aubel’in bu umut vadeden tasarımıyla hem evlerde hem de restoran ve kafe gibi üretim ve tüketimin eş zamanlı ilerlediği noktalarda bu çevreci teknolojiden yararlanılarak tüketimin minimum seviyede tutulması hedefleniyor. Yine aynı tasarım ile bitki ve yiyecek üretimi de sağlandığı için zararın yanına kâr da eklenmiş oluyor. Bu tarz projeleri daha çok şehir ve ülkede görmek dileğiyle!

19.12.2018 - Tasarım ve Mimari
Tasarım, Mimari, İnovasyon