Rezidans Kültürü: Rezidanslar Yaşamımızı Nasıl Değiştirdi?

Modern çağın getirilerinden biri olan yoğun stres ve yorgunluk, evlerimizi artık hepimiz için çok daha değerli hale getiriyor. Bu zorunluluklara cevap niteliğinde hayata geçirilen rezidans evler ise hem yaşamımızı kolaylaştırmak hem de ihtiyacımız olan konfora erişebilmek adına müthiş bir köprü görevi görüyor. Gelin, emlak sektörüne giriş yapan ve hızla yükselen bu trendi yakından inceleyelim.


Günümüzde hala tam olarak tanımı yapılamasa da yalnızca mimari açıdan değil; teknik özellikleri ve sunduğu imkanlar çerçevesinde de rezidans daireler, popülerliklerini korumaya devam ediyor. Rezidanslar; size bir daireden öte, kapsamlı bir yaşam alanı sunabilen geniş imkanlarıyla dikkat çekiyor. Yepyeni bir mimari yapı anlayışıyla birlikte sosyal yaşamlarımıza yeni bir kültürü de taşıyan rezidanslar, güvenli ve konforlu bir yaşam sunmaları nedeniyle tercih ediliyor. ‘Rezidans’ kavramı kullanıldığında akıllara genellikle yüksek katlı binalar ve gökdelenler gelebiliyor. Oysa ‘rezidans’ kavramı bunlarla sınırlı değil…

Rezidans Nedir, Ne Değildir?

Rezidans daireler, hem alıcılar hem de kiracılar için gün geçtikçe daha fazla tercih edilir hale gelmeye başladı. Emlak sektöründe hatırı sayılır rakamlara erişen rezidans daireler; çoğunlukla 1+0 ve 1+1 tipte, ankastre ürünler ve eşyalarıyla hazır biçimde sunulan, güvenlik ve resepsiyon hizmetlerinin bulunduğu, spor salonu, havuz, oyun alanı gibi sosyal imkanların yer aldığı kapsamlı yaşam kompleksleri olarak tasarlanıyor. Tüm bu ek hizmetler için aidat ödediğiniz bu sistemde, evinizde yaşadığınız tüm problemlerle ilgili hızlıca çözüm sağlayabiliyor ve evinizden uzaklaşmadan tüm ihtiyaçlarınıza erişebiliyorsunuz. Projelerin büyüklüğü ve kapsamına bağlı olarak sunulan rezidans hizmetlerinin kapsamı da genişleyip daralabiliyor. Yine rezidans daire fiyatları da bu doğrultuda değişkenlik gösteriyor.

Butik biçimde tasarlanan rezidans projeleri ise yine tüm imkanları sağlıyor, ancak mimari anlamda nefes alabileceğiniz ve dikey yerine paralel olarak genişleyen yapılar sunuyor. Rezidanslarda herhangi bir peyzaj sınırlandırılması bulunmasa da geniş peyzaj alanlarına sahip projeler daha çok talep görüyor. İlk popüler oldukları dönemde şehrin dışında inşa edilen rezidans projeleri, günümüzde şehrin neredeyse her noktasında bulunabiliyor. Alıcı ve kiracılar da özellikle şehir merkezine yakın projeleri tercih ediyor. Şehir dışında konumlanan projeler için de şehir merkezindeki imkanların proje dahilinde yer alması bekleniyor. En çok sanat, spor, iş ve siyaset dünyası tarafından tercih edilen rezidans projeleri, birçok inşaat firması sayesinde her kesimden alıcı ve kiracıya hitap edebiliyor. Yani artık rezidansta yaşamak pek de ‘lüks’ sayılmıyor.

Rezidans Dairelerin Sunduğu Kolaylıklar Nelerdir?

Rezidans projelerini diğer daireler ve konut projelerinden ayıran en önemli özellik, daire sahiplerine sunduğu özel hizmetlerdir. Bu hizmetler temel olarak 4 kategoriye ayrılır: Ev-daire hizmetleri, ortak alan yönetim ve servis hizmetleri, sosyal hizmetler ve kişiye özel ek hizmetler. Ev ya da daire hizmetleri; dairelerde gelişen arızaların giderilmesi, temizlik ve bakım, boya badana ve ev dekorasyonu, çocuk bakımı, yıkama ve ütü gibi aklınıza gelebilecek tüm detayları içerebiliyor. Bu hizmetler, rezidans projelerinde farklılık gösterse de arıza ve kesintilerle ilgili genel hizmetler daima sağlanıyor. Bu sayede, yorgun bir günün ardından eve ulaştığınızda hiçbir problemle uğraşmaya gerek kalmadan evinizin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Ortak alan yönetim ve servis hizmetleri ise yaşam kompleksinin genelini ilgilendiren güvenlik, temizlik, teknik bakım, peyzaj düzenleme ve idari işleri kapsıyor. Tamamı aidatlar üzerinden sağlanan bu hizmetler, rezidans sahiplerinin ve kiracıların ek ödeme yapmalarına gerek kalmayacak şekilde düzenli olarak ve belirli standartlarda sunuluyor. Bünyesinde ofis ve iş yerlerini barındıran kimi rezidans projelerinde, yukarıda gördüğünüz tüm hizmetlere ek olarak ofis ve yöneticilik hizmetleri de sağlanabiliyor: Ofis sekreteri, ofis sorumlusu ve toplantı salonu gibi detaylı hizmetlerin yanı sıra hizmet verdiğiniz iş koluna bağlı kalarak catering, alışveriş, call center gibi ek hizmetler de oluşturulabiliyor. Rezidans projeler böylece hem gündelik yaşamınızda hem de iş yaşamınızda minimum enerji sarf ederek konforun keyfini çıkarmanıza yardım ediyor.

Nef’in Sunduğu Alternatif Rezidans Konseptleri

Nef, nefes kesen emlak projeleri kadar özel rezidans konseptleriyle de sektörün öncüsü olmayı başarıyor. Tüm ev sahiplerine, ‘kullandıkları kadar’ ödeme yaptıkları bir sistemle aidatlarında ekonomik bir ödeme seçeneği sunan Nef Foldhome konsepti de bunlardan biri. 60 m² ya da 75 m²’lik bir evde otururken 5000 m²'lik alanda yaşayabileceğiniz bir yaşam modeli sunan Nef Foldhome’da, yalnızca ilgi duyduğunuz ya da ihtiyacınız olan hizmetlerden yararlanır ve kullandığınız kadarını ödersiniz. Bu sayede, dilerseniz Barbekü Alanı ve Teras’ta sevdiklerinizle barbekü keyfi yaşayabilir ya da Müzik Stüdyosu’nda arkadaşlarınızla istediğiniz müzik enstrümanını çalabilirsiniz. Sinema tutkunları için özel olarak tasarlanan Açık Hava sineması ile yaz akşamlarında açık havada sinema keyfi yaşayabileceğiniz gibi Parti ve Karaoke Odası’nda kendi partinizin yıldızı olabilirsiniz. Nef’in birçok rezidans projesinde sunulan Nef Foldhome’un detaylarını inceleyerek daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


10.07.2018 - Nef Keşif
Nef İnovasyon, Tasarım, Mimari