Konut Kredisinde Düşen Faizler, Gayrimenkul Sektörüne Nefes Aldırıyor

Faizlerdeki düşüş, gayrimenkul sektörüne moral oldu. Son bir ayda kullanılan konut kredisi tutarı 3,5 milyar TL’yi buldu, konut satışları Kasım’da yüzde 54 arttı. Markalı konut üreticileri de yeni yıla rekorların getirdiği moralle giriyor…

Gayrimenkul sektörü, yeni yılla moralli giriyor. Son dönemde özellikle konut kredi faiz oranlarındaki düşüş satışları hareketlendirdi. TÜİK tarafından son açıklanan istatistiklere göre Kasım ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 54,4 artarak 138 bini aştı.

Bir Ayda 3,5 Milyar TL'lik Kredi Kullanıldı
Yılın 11 ayında ipotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 5’e yakın artış da faizlerdeki düşüşün sektöre olan olumlu etkisini gözler önüne serdi. BDDK verilerine göre ise, Merkez Bankası’nın ve bankaların faiz indirimlerinin ardından sektörde 11 Kasım – 13 Aralık arasında kullanılan toplam konut kredisi tutarı 3 milyar 497 milyon TL’yi buldu.

Konutta Tüketici Güveni 8 Ayın Zirvesinde
Gayrimenkuldeki moral artışını gösteren diğer bir veri de tüketici güveninden geldi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, gelecek 12 ayda konut yatırımı yapmak iştahını gösteren endeks değeri 7,7 ile son 8 ayın zirvesine çıktı.