Mozart’ın Gizli Kalan Eseri İlk Kez İstanbul’da Seslendirilecek!

Mozart'ın 239 yıldır gizli kalan konçertosu dünyada ilk kez Türkiye'de Şefika Kutluer tarafından seslendirilecek. Herkesin merakla beklediği konçerto Nef'in ana sponsorluğunda 2 Aralık'ta sanatseverlerle buluşacak.

Mozart hakkında yaptıkları akademik çalışmalarla ünlenen Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası, Mozart'ın ve annesinin mektuplarında bahsettiği 239 yıldır hiç çalınmamış olan konçertoyu İsviçre'deki bir kütüphanede bularak tarihin karanlık raflarından gün ışığına çıkardı. 2 asır boyunca kimsenin ulaşamadığı, seslendirilmeyen ve kayda alınmayan konçerto NEF sponsorluğunda dünyada ilk kez Türkiye'de seslendirilecek.

Herkesin merakla beklediği konçerto 2 Aralık'ta Nef'in sponsorluğunda Devlet sanatçısı ve Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçısı Şefika Kutluer tarafından kendi adını taşıyan 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali'nin açılışında seslendirecek. Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleşecek olan festivalde Kutluer tarafından seslendirilecek esere Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası eşlik edecek. Aynı konser 4 Aralık'ta da Ankara'da Nazım Hikmet Konser salonunda tekrarlanacak.

İlk Kez Türkiye'den Seslendirilecek Esere Nef Sponsor Oldu

Son iki yılda gayrimenkul sektörünün en çok ve en hızlı konut satan şirketi Nef, dünyada ilk defa İstanbul'da yapılacak "ilk seslendirmenin" gerçekleştirileceği konserin yanı sıra, dünya kültür mirası için çok değerli olan eserin yer alacağı albümün de destekçisi oldu. Söz konusu eserin dünyadaki ilk kaydının yer aldığı albüm, şef Viniciua Kattah yönetimindeki Tutti Mozart Orkestrası eşliğinde, Şefika Kutluer'in yorumu ile 2017 yılı başında tüm dünyada satışa sunulacak.

7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali Hakkında Genel Bilgi

Doğu ve Batı ülkelerinin özgün klasik ve geleneksel müzik örneklerine yer verilen festival 2 Aralık'ta İstanbul'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçımız Şefika Kutluer'e Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrasının eşlik edeceği konserle başlıyor.

Aynı konser 4 Aralık'ta Ankara'da 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali programında Nazım Hikmet Konser salonunda tekrarlanacak. Bir diğer öne çıkan konserde 12 Aralık'ta Ankara Nazım Hikmet Konser Salonunda, Paris'ten gelecek günümüzün çok önemli Fransız piyanist ve bestecisi, "Klavyenin Kralı" ünvanlı Stephane Blet'le birlikte Kutluer klasikten caza bir repertuvar sunacaklar. 14 Aralık Çarşamba günü TSK Armoni Mızıkası Orkestrası Şefika Kutluer'e eşlik edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu güzide orkestrası eşliğinde Cumhuriyetimizin 93. Yılının kutlanacağı ve Atatürk ve silah arkadaşlarının anılacağı söz konusu konserin geliri "Mehmetçik"e bağışlanacak. Konser Ankara Nazım Hikmet Konser salonunda gerçekleşecek. 19 Aralık Pazartesi akşamı festival Ankara Nazım Hikmet Sanat Merkezi'nde sıra dışı bir konserle devam edecek. Şefika Kutluer ve Peter Breiner yönetimindeki Bilkent Yaylılar Orkestrası'nın John Lennon'un "Imagine'i ile başlayacak konserde pop dünyasının klasikleşmiş eserleri, "Beatles" ve "Elvis Presley"in unutulmaz parçalarının Barok tarzda klasik müziğe Peter Breiner tarafından uyarlanmış düzenlemelerini Peter Breiner yönetimindeki Bilkent Yaylılar Orkestrası eşliğinde seslendirilecek. Festival 20 Aralık Salı akşamı İstanbul'da Zorlu PSM Drama Sahnesi'nde aynı konserle tamamlanacak.