Nef’e EBA’dan ‘Sosyal Sorumluluk ve Çevre Bilinci’ Ödülü

Kurulduğu günden bu yana "hayattan aldığını hayata verme" sorumluluğu ile sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik fayda sağlamayı hedefleyen NEF, iş dünyasının Oscar'ı kabul edilen Londra merkezli European Business Awards tarafından 'Sosyal Sorumluluk ve Çevre Bilinci' kategorisinde Türkiye'den ödüle layık görülen tek firma oldu.

NEF; iş dünyasının Oscar'ı olarak kabul edilen ve Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden olan Londra merkezli European Business Awards (Avrupa İş Dünyası Ödülleri) tarafından 'Sosyal Sorumluluk ve Çevre Bilinci' kategorisinde ödüle layık görüldü. Avrupa'nın önde gelen iş dünyası liderleri, akademisyenler ve devlet adamları tarafından desteklenen European Business Awards Ödülleri, 23 Mayıs gecesi Varşova'da gerçekleştirilecek özel bir törenle sahiplerini bulacak. Kurulduğu günden bu yana "hayattan aldığını hayata verme" sorumluluğu ile, sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik fayda sağlamayı hedefleyen NEF, daha iyi toplum ve çevre için kalıcı bir iyilik yaratmak gerektiğine inanıyor.

Karın Yüzde 51'i Nef Vakfı'na

European Business Awards Ödülü'nün NEF için çok büyük anlam taşıdığını ifade eden NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, "NEF'in hikâyesini size özetlemem gerekiyorsa tek bir cümle yeterli olacaktır: 'Hayattan aldığımızı, aşkla hayata geri verme çabası'. Bu bilinç ve bakış açısı ile NEF olarak, dağıtılabilir kârımızın minimum yüzde 51'ini Nef Vakfı'na bağışlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. İhtiyaç sahibi kadınları ve çocukları proaktif şekilde desteklemeyi hedefleyen Nef Vakfı çok sayıda proje geliştiriyor. Erden Timur bu projelerin hedefine yönelik şu bilgileri verdi: "Nef Vakfı olarak insanların hayatlarına dokumak, onları mutlu etmenin yollarını keşfetmek için 'Haydi' dedik; Haydi öyle bir nefes verelim ki, ihtiyacı olan çocuklara, kadınlara, engellilere dokunalım; onları duyalım; dertleri ile dertlenelim; içinde yaşadığımız topluma sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik fayda sağlayalım; daha iyi bir dünya için elele verelim. İstanbul'un daha yaşanılabilir olması için, hem yeşil alanları artıracak hem de olası bir depremde toplanma merkezi problemini çözecek çözümler üretmek için çalışıyoruz. Afrika'da ise çeşitli bölgelere su ve gıda yardımlarımız, sürdürülebilir çözüm desteklerimiz devam ediyor." Nef Vakfı çatısı altında çok sayıda KSS projesi hayata geçiriliyor. Bu projeler, kadının ekonomik güçlenmesi, eğitimde fırsat eşitliği, aile desteği, çevrenin korunması, sürdürülebilir şehircilik gibi topluma ve çevreye fayda sağlayan farklı alanlara odaklanıyor.

Projelerden Bazıları

Hay Atölye

"Hay Atölye" projesi kapsamında yüzlerce kadın Nef Vakfı çatısı altında göz nuru üretimler gerçekleştiriyor. Nef Vakfı, bu ürünlerin geleneksel ve online perakende noktalarında tüketicilerle buluşmasına aracılık ediyor. Hay Atölye'deki kadınlar, burada aldıkları eğitim ile evlerinden çıkmadan fonksiyonel birçok el emeği tasarımı üretebiliyor, bu sayede muhtaç olmadan kendi hayatlarını idame ettirebiliyor.

Öğretmen Akademisi

Nef Vakfı, 2018 yılında çalışmalarına başlanan "Öğretmen Akademisi" ile iş birliği kapsamında öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyici eğitim programları uyguluyor. Bu eğitimler sonucunda 2400 öğretmen, binlerce çocuğun eğitimine ışık tutacak.